Afb. 6. De buitenplaats van de familie Verschoor naar een schilderij, gemaakt vóór de afbraak omstreeks 1844. Op de achtergrond kerk en toren. Het schilderij bevindt zich in par ticulier bezit, (foto coll. J. de Ruiter). den reed hij driemaal per week naar Goes, in een rijtuig dat furgon werd genoemd, met twee paarden bespannen. Hij reed gewoonlijk alleen. Hij nam zijn weg door den Poel over een aarden kleiweg. In de nabijheid van Goes schrokken de paarden, gingen op hol, waarbij het rijtuig in een groote watergang teregt kwam, mijnheer daaronder geraakte en die goede man zijn dood vond, daar in den modder versmoor de. Men kan nagaan wat een schrik dat ongeluk verspreide. Langzamerhand is die geachte familie verdwenen door dood en vertrek. De jongsten zoon Frans was in dien tijd ook dikwijls in mijn gezelschap, om rond het eiland te banen en daarin te vissen, omdat er toen water rond het eiland aanwezig was. Dat water is weggedroogd en in grasland veranderd. Zoo is die gehele familie ook verdwenen. Frans heeft ook in Utrecht gestudeerd en heeft zich als docter in Goes gevestigd, waar hij voor korte jaren geleden is overleden, na langdurig kinds geworden te zijn. Daar geen der familiele den in de buitenplaats konden wonen, is dezelve voor afbraak verkocht, waarvan niets meer is overgebleven.' Jan Hendrik Verschoor van Nisse was geboren te Utrecht op 6 december 1772. Door op 27 november 1793 te trouwen met Cornelia Wernerina Spijker, dochter van Jan Tieleman Spijker, ambachtsheer van Nisse, kwam hij in het bezit van de ambachtsheerlijke rechten van dat dorp.7) In een historisch artikel, opgenomen in de Goesche courant van 28 juli 1917, lezen we over hem: 'Hij lag als luitenant der infan terie in garnizoen te Goes en behoorde tot die zonen van Mars, welke met een mooi pakje, een flinke houding en innemende manieren een goudvisje weten op te henge len.' Toen ambachtsheer Jan Hendrik Verschoor op 14 september 1843 op 70-ja- 7

De Spuije | 1999 | | pagina 9