Hier spreekt hij over de heelmeester Gutteling te Kruiningen. 'Een plaatsvervanger van dien ongelukki- gen ambtgenoot was eenen Vane, die ik dijk- wijls waggelend op zijn paard zag zitten. De plaats werd mij bekend gemaakt waar teveel sterken drank werd gebruikt, welke uitspraak ik later bewaarheid vond, en waar de onthouders geheel onbekend waren. Naderhand heb ik kennis gemaakt met een medicine doctor, die ik ook onbe kwaam heb ontmoet, en die mij eens zeide: Geill, jij moet meer zuipen, welke raad ik niet verkoos op te volgen.' Jacobus Maarten Vane (geboren te Middelburg 15 juni 1813) was de zoon van een eenvoudige tuinman. Hij had een zwakke gezondheid, maar dank zij de bescherming van de begaafde medicus Johannes de Man kon hij met succes de opleiding tot plattelands heel- en vroed- meester volgen. Hij was vlijtig en nauwge zet en in alles zeer matig. Zijn eindexamen in 1834 was zeer goed. Door toedoen van De Man kwam hij als assistent bij de heel meester Gutteling te Kruiningen. Een aan tal jaren ging alles goed: 'omdat hij kundig en eenvoudig was en ondernemend. Hij was b.v. de eerste, die zonder stadshulp bij eene zwaar gebouwde boerin eene amputa tie boven de knie met goed gevolg onder nam.' Zijn ongeluk was echter dat hij wilde mee doen met 'vertering en wijndrinken. De zwakke stumper kon daar niet tegen en zoo als doorgaans bij hen, die het geld ont zien, op den wijn volgde brandewijn en op het matig gebruik het misbruik'.3* 'Toen den heer de Graag overleden is te Krabbendijke kwam Vane van Kruiningen en werd zijn plaatsvervanger, en diezelfde Colega Vane heb ik later als drenkeling op een bos stroo zien liggen, in een schuur bij Den 3 Haasjes. Den 3 Haasjes was een her berg, die bij het Van Kempgat bestond, en waar Vane op zijn terugreis uit Bath was Afb. 4. Gezicht in het fort te Bath. Foto van potloodtekening, gewassen in O.I. inkt, eind 18de eeuw, toegeschreven aan J. Gardenier Visscher. Omstreeks 1850 was het fort nog intact. Gemeentearchief Goes). 12

De Spuije | 2000 | | pagina 14