aangeland, mogelijk om nog iets te gebrui ken, en zeker van zijn paard is gevallen en daar is verdronken. Zijn paard was zonder ruiter naar zijn stal geloopen waar de familie dat dier aantroffen. Die treurmare kwam ook mij ter kennis, liet tegen den middag mijn paard inspannen, reed naar die woonplaats en vond daar mijn Colega als een lijk. Verdwaalde man! sprak ik bij mij zelve, wat hebt gij uw vrouw en kinde ren in de ellende gestort.' In Krabbendijke was vanaf 1805 tot zijn overlijden in 1842 als heelmeester werk zaam Samuel de Graag. P.J. Aarssen schrijft over hem: 'Dokter de Graag schijnt gedurende zijn 37-jarige praktijk zowel te Krabbendijke als te Rilland en Bath als heel- en vroedmeester een grote populari teit te hebben verworven'.4' Vanaf 13 mei 1842 vestigt J.M. Vane zich in Krabbendijke. Hoe het daar met zijn praktijk verlopen is weten wij niet precies. Zijn einde was evenwel tragisch en roem loos. In de late avond van 20 november 1848 valt hij van zijn paard en verdrinkt in een kreek bij Rilland. Volgens de door Markus Zeevaard en Klaas de Witte geda ne overlijdensaangifte: 'binnen de gemeen te Maire te alf twaalf ure des nagts.' Zijn weduwe Cornelia Johanna van der Vijver (22 jaar oud) vertrekt een half jaar later met twee jonge kinderen van Krabbendijke naar Weesp, waar zij ook vandaan was gekomen. Escapades in de sneeuw 'Ik had te Waarde ook veel omgang met een landbouwer, Hubregt Glerum, een beste man en een uiterst vriendelijke vrouw die gewoon waren in den winter soms een avondpartij te houden waarbij eenige gewoone bekenden werden genoodigd, en waarbij den docter niet vergeten werd. Glerum was een vriend van artsen, toen hij op een middag bij mij kwam en mij uit- noodigde den dominee des avonds af te halen, die Consulent was voor Krabbendijke. Toen het 6 uren was zouden wij wegarren, en zou de domineesvrouw en een loge van de partij zijn. Zoo kwamen wij te Krabbendijke, laden den dominee bij zijn vrouw en loge op en keerden terug. Op den haveloozen dijk, kort bij de hofste de, liep de ar scheef omdat de dijk daar wat helde, ik viel er af, ook Glerum liet de paarden los, en zoo liep de ar op een draf in den sloot zoodat allen in de sloot, die vol sneeuw lag, teregt kwamen, Mevrouw haar schoen verloor, die nooit meer is teregt gekomen. Den dominee was er ook uitgeval len maar bleef op de kant liggen. Dit alles liep gelukkig af en kwamen heelhuids goed thuis.' De winter van 1847-1848 was een strenge winter, die duurde van 16 december tot 29 januari. Vooral in januari was het een aan tal dagen bitter koud bij een harde oosten wind. Het sneeuwde op 27 december en op 6 en 15 januari'.51 Het gebruikelijke ver voermiddel onder dergelijke weersomstan digheden was de arrenslee, die op iedere boerderij aanwezig was. Het was gedurende deze winterperiode dat het door Jan Adam beschreven ritje naar Krabbendijke plaatsvond. Doordat de pre dikant Kerst Hassels daar in 1847 'van den dienst ontzet was', was de predikants plaats vacant. Ds. Hendrik Dirk Bastiaanse (predikant in Waarde van 1830 tot 1872) is er consulent. Waarschijnlijk is het een mooie heldere winteravond geweest, want de echtgenote van de predi kant gaat samen met een logé mee op pad. Het is evenwel niet zonder risico's: gladde en hellende wegen waarover de paarden hun weg moeten zoeken, geen straatver lichting, mogelijk een tegemoet komende arrenslee. Op de terugweg gaat het op de tegenwoordige Havenoordseweg (in de volksmond nog altijd 'd'n aevelózen diek') dan ook fout. De slee raakt van de weg af en het gezelschap belandt in de met sneeuw volgewaaide sloot. Het blijft bij een zoekgeraakte schoen van mevrouw. 'De sneeuw bleef langdurig liggen zoodat wij bijna eiken dag een sledetocht deden. Zoo zouden wij op een middag eens een arpartij naar Schore ondernemen, waar de ouders van vrouw Glerum woonden. Wij slierden door Kruiningen over den zand weg, maar daar Glerum van den weg in een lager gelegen weg stuurde, viel de ar omver en beide inzittenden kwamen in de sneeuw, die in de sloot lag. Nadat wij 13

De Spuije | 2000 | | pagina 15