Overzicht exposities in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in 2000 Van de redactie 10. Als noot 4, pag. 330. Fort Bath in het uiterste zuidoosten van Zuid- Beveland is in die tijd een nog jonge nederzetting. De bouw van het fort is begonnen in 1786. De oorzaak van de bouw was gelegen in het feit dat de Republiek op grond van een verdrag met keizer Jozef II de beide vestingen op de Scheldeoevers beneden Antwerpen, Lillo en Liefkenshoek, moest ontruimen. Ter bescher ming van de zuidgrens van de Republiek werd het nieuwe fort gebouwd. Behalve militairen, waren er ook al snel winkeliers, ambachtslieden en herbergiers onder de bevolking. De kerkelijke gemeente van Fort Bath werd gesticht ingevolge een resolutie van Gecommitteerde Raden van Zeeland van 3 december 1790. De eerste predikant, Johannes Schutte, werd bevestigd op 24 juli 1791. Geruime tijd heeft men zich met een pakhuiskerk moeten behelpen. Pas in 1829 kwam er een echt kerkgebouw gereed. Dit heeft dienst gedaan tot 1890, toen de kerk naar Rilland werd verplaatst. Dit dorp had ondertussen veel meer inwoners dan Bath. 11. Verslag van den toestand der provincie Zeeland, Gedeputeerde Staten van Zeeland, Vol. 1860. (Zws.Bibl., Middelburg) Het archief van het Groot Armbestuur van Krabbendijke bevat nauwelijks stukken die voor ons verhaal van belang zijn. Daardoor kunnen in deze paragraaf relatief weinig feitelijke gegevens worden verwerkt. 12. Archief Gemeente Reimerswaal, Gemeente Krabbendijke, inv. nr. 1707. (Groot Armbestuur van Krabbendijke) 13. Zie voor uitgebreide informatie over D.P. Dominicus: G.J. Lepoeter, Hoe D.P. Dominicus in 1872 toch bur gemeester van Kruiningen werd, in Historisch jaar boek voor Zuid- en Noord-Beveland, Goes, 1979, pag. 65-82. 14. Als noot 3, pag. 130 -131. Voor zover niet anders vermeld, zijn de gegevens ontleend aan het bevolkingsregister van de verschillende plaatsen. Tot 17 maart Elisabeth Kodde - Herinnering aan Zeeland; Kunst uit klederdracht. 31 maart - 3 juni Ghanese kunst. 16 juni - 29 juli Kralenbeurzen en ander kralenwerk, Nelly Ruissen. augustus - november Zomertentoonstelling rond het thema textiel in verband met het jaar van het textiel. ofwel: Vlagvertoon, een tentoonstelling over het vervaardigen en tonen van vaandels door verenigingen en instellingen, met oude foto's van optochten enz. ofwel: een modern kunstproject over textiel in samenwerking met Trechter 5 en Scoop. Helaas is bij Drukkerij van Velzen iets mis gegaan met het vorige nummer van de Spuije. De binnenzijde van de voorpagina werd verwisseld met de binnenzijde van de achterpagi na. Dat was natuurlijk niet de bedoeling en is erg jammer. Dit is inmiddels met Drukkerij van Velzen besproken en er zijn maatregelen getroffen waardoor dit niet meer voor kan komen. Een financiële bijdrage alsmede extra werk bij de splitsing van het adressenbe stand van Vrienden van het Museum en Heemkundige Kring, zodat de verschillende jaar verslagen en kwitanties bijgesloten kunnen worden in de Spuije heeft de zaak tot beider tevredenheid afgedaan. 20

De Spuije | 2000 | | pagina 22