VL, Afb. 1. Het 'viskot' te Oudelande (foto J. de Ruiter). aan een kettinkje in zijn binnenzak zat. Ook andere geldstukken zaten in de pot. De pot diende tevens om andere geldstuk ken te wisselen zoals 'kluuten', dubbeltjes en kwartjes deze werden dan omgezet in centen. Soms was het al zo donker geworden dat de pot de andere dag uitgespeeld moest worden. De meesten waren al uitgespeeld (door gebrek aan geld). Met de winnaar en degenen die overgebleven waren, werd de pot verdeeld. De pot met de centen, kluut- en, dubbeltjes en kwartjes moest nu weer omgezet worden in centen, zodat het 'ra felen' (het verdelen van de pot) kon begin nen. Al het geld uit de pot werd in beide han den geschud en er moest van tevoren gezegd worden welke kant van de cent men had gekozen, die na het uitgooien naar boven zou wijzen. In die jaren stond er op het geld aan een zijde de 'W' van koningin Wilhelmina en op de andere zijde stonden er leeuwen, dus er werd gekozen voor letters of leeuwen. De eerste mocht eerst kiezen, gooien en de centen oprapen. Na het uitgooien raapte hij zijn centen op (letters of leeuwen). En dan was nummer twee aan de beurt. Soms was de pot zo groot dat er wel twee of drie keer gerafeld moest worden, vaak met veel ruzie en voor die tijd was de inhoud van de pot wel eens fl. 25,00. Een bijkomstigheid was nog dat de school jongens er 's morgens vroeg (als de kippen) bij waren, of er nog centen waren blijven liggen vanwege het invallen van de 'doen- ker', ze zochten achter de bank of op de richel die van het dak afliep. In de hoek bij de schreef was ook de pis- hoek, dus je kunt de stank wel in denken. Het spel werd ook nog wel eens in het 'Slagtwei' padje en in het 'Heilige Geest' wegje gespeeld, in de volksmond 'den Eiligen' genoemd. Vaste deelnemers aan het spel waren de eerder genoemde Katje, Louw Meier, Narre, Deute, Wullem van Lille, en vele anderen. 27

De Spuije | 2000 | | pagina 29