Met klokgelui, aanplakbiljetten en advertenties W.P. den Toom We horen ook tegenwoordig nog wel eens van iemand die met de noorderzon is ver trokken, omdat bepaalde zaken hem of haar boven het hoofd zijn gegroeid. Door deze remmende omstandigheden dan maar achter zich te laten, denkt men een nieuw leven ergens anders te kunnen beginnen. In onze tijd betreft het vaak schulden, maar in de achttiende eeuw betrof het vaak kleine kinderen. In 1771 moet Cornells Paradie voor het gerecht verschijnen, nadat hij door middel van klokgelui, aanplakbiljetten en adver tenties in diverse kranten is gedagvaard. Hij is in 1770 stiekem uit de stad vertrok ken met achterlating van zijn kinderen, zonder daarvoor alimentatie te regelen. Per advertentie is hem verzocht terug te keren, maar tot nu toe heeft hij daarop niet gereageerd. Justitie hecht er veel waarde aan, dat hij wordt gestraft als een voorbeeld voor potentiële vluchters. De baljuw vraagt dan ook, als hij mocht wor den gepakt, dat de edelachtbare heren hem zodanig zullen straffen als zij nodig oordelen. Op verzoek van de verdediging wordt hij nog drie maal opgeroepen op dezelfde manier en er wordt een advertentie in de 'Hollandsche Historische Courant' geplaatst. Bij verstek wordt hij uiteindelijk veroordeeld tot verbanning voor altijd uit de stad Goes en van Zuid-Beveland. Bovendien wordt hij veroordeeld tot het betalen van de kosten. 6 mei 1771 Bron: RAZE 1575 folio 118 Ook Margaretha Assenbergh is ondanks diverse oproepen niet verschenen voor het gerecht. In totaal is zij vier maal gedag vaard om voor het gerecht te verschijnen. De laatste advertentie luidde: 'Alzoo het Margaretha Assenbergh heeft konnen gelusten, Clandestien uit de stad Goes te vertrekken, en malitieuselijk te ver laten haar man Jan Zuidweg, en er de Justitie aangelegen is, dat dusdanige faiten niet straffeloos worden geperpetreerd a>, zoo dagvaard Mr. Nicolaas Eversdijk Ball, der stad Goes, voor de vierde en laatste maal ende Super abundantie <2>, dezelfde Margaretha Assenbergh om te compareren ten Stadhuize der gem. Goes jegens maan dag den 15 april 1771 Des morgens ten 10 Afb. 1. Hoe de beide vluchters gereisd hebben weten we niet. Wellicht met een bootje de stad uit. Ter illustratie deze tekening van de haven van Goes uit ongeveer 1800. (Foto: Gemeente archief Goes) 28

De Spuije | 2000 | | pagina 30