Reacties van lezers Uuren om aldaar aan te hooren zoodanigen Eisch en Conclusie, als aldaar dan jegens haar zal worden genomen.' Burgemeesters en schepenen verbannen haar tenslotte voor altijd uit de stad Goes en van Zuid-Beveland en veroordelen haar tot betaling van de kosten. Bron: RAZE 1575 folio 119 1) Perpetreren bestendigen. In het Poorterboek van de stad Goes komt een Jan Zuidweg voor. Aangenomen mag worden dat het om dezelfde persoon gaat. Deze Jan Zuidweg is geboren op 7 september 1737 in Wemeldinge en hij zou dus ten tijde van de veroorde ling van zijn vrouw ongeveer 33 jaar geweest zijn. 6 mei 1771 2) Abundantie voldoende. Oprichters van de Heemkundige Kring de Bevelanden Van de heer B. Oele uit Kapelle ontvingen wij onderstaande brief. 'Uw voorzitter memoreerde in het voorwoord van de Spuije 47 de oprichting van de Heemkundige kring de Bevelanden op 29 januari 1975. Daarin werden een 3 tal oprichters genoemd. Levendig herinner ik mij die oprichtingsvergadering. We waren als voorlopige redactiecommissie voor het uitgeven van een jaarboek bij elkaar gekomen en kwamen tot de conclusie dat het onmogelijk was om als redactiecommissie subsidie te verkrijgen. Spontaan hebben we toen besloten een Heemhundige kring op te richten. De redactie werd het voorlopig bestuur. In het eerste jaarboek staan hun namen geboekstaafd en wel mr. F.G.A. Huber, L.J. Abelmann, drs. J.H. Kruiver, B. Oele, I. Ovaa, J. van der Woude en H. Uijl. Graag zou ik zien dat aan de geschiedenis recht werd gedaan en de niet genoemden alsnog te vermelden.' Dank aan Bas Oele. Ere wie ere toekomt! 'De dominee tekent' De heer J.F. Kousemaker uit Tholen stuurde naar aanleiding van het artikel 'de dominee tekent' aanvullende informatie. 'Zelfben ik in het bezit van een fotoalbum van schoolmeester Jacobus Kousemaker uit Nisse (1832-1906). In dit album, dat geschonken is door de fam. Geill voor zijn 40-jarig jubileum, zitten diverse foto's van inwoners van Nisse, waar Jacobus mee omging. Zo ook van de familie Backer. De eerste dopeling van ds. Backer was een dochter van Jacobus Kousemaker, n.l. Johanna Jacoba Kousemaker, die later huwde met het latere hoofd van de lagere school te Nisse, meester Pieter Meijers. Zij werd vernoemd naar de vrouw van de dominee, Johanna Jacoba Buteux. Hangt er in de consistorie van de kerk van Nisse een foto van ds. Backer?' Antwoord: In de grote consistorie van de N.H. kerk te Nisse hangt een hele rij portretten van predi kanten, waaronder een portretje van ds. Backer. Aangezien het onderwerp meer ging om de tekenkunst van ds. Backer, zijn slechts wat aanvullende persoonlijke gegevens van hem en zijn gezin opgenomen. De nagekomen informatie sluit naadloos aan bij de verschillende onderwerpen uit de vorige Spuije. Aldus Jan de Ruiter. Nieuwe artikelen Van de heer Ireen Schmid ontvingen wij interessante artikelen over 'De Zeeuwse koortsen' en over 'Een Zuid-Bevelandse ingelegde kist'. Een artikel over de 'Goese kaaiploeg' is in voorbereiding. Ook bood hij, als oude bekende van Hotel de Korenbeurs in Goes, zijn mede werking aan om een verhaal te schrijven over dit oude hotel in Goes en de familie Verwer. Wij zijn daar zeer blij mee. U kunt deze verhalen tegemoet zien in een van de volgende nummers van de Spuije. De redactie 29

De Spuije | 2000 | | pagina 31