Leven en werk van ds. W.C. Lamain. Auteurs: J.W. Lamain H. Beijeman H. Natzijl. Uitgave van Den Hertog, Houten 1998, 410 pag, geïllustr. reg. prijs fl. 54,50. Ze noemen het zelf 'de kleine kerkgeschie denis.' We spreken dan over de geschiede nissen van de kleine protestantse kerkge meenschappen, zoals de Christelijke Gereformeerde Kerken, de twee kerkver banden van Gereformeerde Gemeenten en de bonte groep kerken en kerkjes, die we zouden kunnen aanduiden met Oud- Gereformeerden. Een actieve groep mensen, die de kerkge schiedenis op uiterst serieuze wijze beoefe nen, deed inmiddels via uitgeverij Den Hertog te Houten, vijf boeken verschijnen onder de naam 'Predikanten en oefenaars', waarin op vaak boeiende wijze de voorgan gers binnen de bevindelijk gereformeerde wereld worden beschreven. Daarnaast deed deze groep, waaronder een historicus als dr. H. Florijn, die een disser tatie schreef over de Ledeboerianen, een boek verschijnen over het ontstaan van het kerkverband van de Gereformeerde Gemeenten in 1907. Al deze geschiedenis sen zijn terecht te boek gesteld. Binnen de Gereformeerde Gezindte zijn ze te lang onder het stof van de tijd blijven liggen. De initiatieven van uitgeverij Den Hertog, onder de bezielende leiding van H. Natzijl, verdienen dan ook alle lof. Recent verscheen de studie van J.W. Lamain, H. Beijeman en H. Natzijl over leven en werk van de bekende ds. W.C. Lamain. Het is goed om aan dit fraai uit gevoerde boek in dit blad aandacht te besteden, want de wortels van Lamain lig gen op Noord-Beveland. Willem Cornelis Lamain werd in 1904 geboren in Kamperland op Noord- Beveland. De in het boek opgenomen kwartierstaat maakt duidelijk, dat de 'roots' van deze familie in de kring van de Hugenoten moet worden gezocht. Eustache Lamain, geboren in 1670/71 te St. Escobile vestigde zich in 1695 in Rotterdam. Zijn nazaten tooiden zich enige tijd met de ach ternaam 'De Hand', maar al gauw werd dat weer Lamain. Lamains vader was schoenmaker, maar Afb. 1. Ds. W.C. Lamain (1904-1984) voerde de pen op vaardige wijze. Hij was enkele jaren scriba van de 'gewone' Gereformeerde Kerk. Vader en zoon hoor den graag een bevindelijke dominee en zagen er niet tegenop om naar het kerkje van de Gereformeerde Gemeente in Kortgene te gaan lopen om daar de 'aloude' gereformeerde waarheid te gaan horen. De preken van de in 1921 te Kamperland gekomen Gereformeerde ds. F.J. van den Ende konden hen niet bekoren, temeer daar Willem al op zeer jeugdige leeftijd als 'bekeerd' gold. Gesprekken met Van den Ende leverden niets op. Die vond, dat een dominee van de universiteit moest komen. Vader en zoon deden hun best om de door hen gekoesterde gereformeerde waarheid ook in Kamperland ingang te doen vinden en organiseerden regelmatig kerkdiensten, 31

De Spuije | 2000 | | pagina 33