Inhoud Woord vooraf Woord vooraf 1 Een arbeidershuisje C. Beenhakker t 2 Arbeidershuisjes G.W. Smallegange 3 Het kerkje van Sinoutskerke J. de Ruiter 4 Jan Adam Geill, heel- en vroedmeester op Zuid-Beveland (deel II) G.J. Lepoeter 9 Tentoonstellingsprogramma Museum in 2000 F.H. de Klerk 20 Activiteitenprogramma 2000 A.J. Louisse 21 Het losgebroken kalf J.H. Midavaine 22 De 'smakschreef in het viskot van Oudelande F. Jansens 26 Met klokgelui, aanplakbiljetten en advertenties W.P. den Toom 28 Reacties van lezers 29 Boekindruk: 'Door mijn gedaen', geschiedenis van de Zeeuwse merk- en stoplap A.J. Louisse 30 Leven en werk van ds. Lamain A.J. Barth 31 Jubileumtentoonstelling 'De verheerlijkte Bevelanden' Zoals U al in het vorige nummer van 'De Spuije' hebt kunnen lezen, bestaat de Heem kundige Kring de Bevelanden dit jaar 25 jaar. Dat moet uiteraard gevierd worden en daar om zal naast het gewone jaarprogramma een tentoonstelling worden georganiseerd onder de titel 'De verheerlijkte Bevelanden'. Op deze tentoonstelling zullen oude prenten van de Bevelanden, van stad, dorpen en volksleven te zien zijn. De kern van de tentoonstelling wordt gevormd door een selectie uit de collectie-Blok; dit is de persoonlijke verzameling van ons oudste werkende lid, de heer A.J. Blok te Kloetinge, die in 1990 is geschonken aan het gemeentearchief te Goes. Het bestuur is de heer Blok zeer erkentelijk voor zijn toe stemming om met de collectie op stap te gaan. Want dat is de bedoeling: een reizende ten toonstelling, die in de tweede helft van dit jaar in alle Bevelandse gemeenten te zien zal zijn. Op deze manier hopen we een zo groot mogelijk publiek te bereiken en daarmee ook belangstelling voor onze vereniging te wekken. De titel van de tentoonstelling is ontleend aan 'Het verheerlykt Nederland', het prachtige plaatwerk dat in de jaren 1745-1774 bij de Amsterdamse uitgever Tirion verscheen als illu stratiemateriaal bij de 'Hedendaagsche Historie of Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden'. De bedoeling van de tentoonstelling is om aan de hand van oude prenten een verheerlijking te geven van de Bevelanden van vroeger. Ter gelegenheid van de tentoonstelling zal een speciaal nummer van 'De Spuije' verschij nen, dat tevens als tentoonstellingsgids voor het publiek verkrijgbaar zal zijn. Dit nummer zal een flink aantal afbeeldingen van de tentoongestelde werken bevatten en een inleiding over de topografische prentwerken van vroeger. De data en plaatsen, waarop de tentoonstelling te zien zal zijn, worden nog nader bekend gemaakt. A.J. Beenhakker 1

De Spuije | 2000 | | pagina 3