van Zeeland is het tweedelige 'Zeeland in beeld' van mr. A. Loosjes, dat in de jaren twintig verscheen en honderden prachtige zwart-witfoto's bevat. Wat ontbreekt Helaas was het niet mogelijk om van alle Bevelandse dorpen een oude prent te vin den. Dat er van jonge dorpen als Kwadendamme, Rilland of Nieuwdorp geen oude plaatjes bestaan, is begrijpelijk. Teleurstellend is echter het vrijwel volle dig ontbreken van materiaal over Noord- Beveland en het voormalige eiland Wolphaartsdijk. Die waren te afgelegen en werden door de rondreizende kunstenaars niet bezocht. Alleen van Kortgene komt een prent in Smallegange voor. We hebben dit gemis enigszins willen com penseren door reproducties van tekeningen op te nemen van dorpen, die nooit in prent gebracht zijn. Deze zijn afkomstig uit de Zelandia Illustrata, de historisch-topogra- fische atlas van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Zo bestaan er gelukkig wel tekeningen van de afgebroken oude kerken van Kwadendamme, 's-Heerenhoek en Oud- Sabbinge. Van Wissenkerke is een schilde rij uit omstreeks 1860 bekend, waarschijn lijk van de hand van Karei Kramer (1832- 1918). De omgeving van Goes werd in de jaren 1930 vastgelegd in een aantal fraaie houtsneden van Johan Melse (1887-1968). De jongste prent die in de tentoonstelling is opgenomen is van de Noordbevelandse kunstenaar Kees van Gilst. Hij geeft de coupure bij de haven van Colijnsplaat weer op 1 februari 1953, op het moment dat de mannen van het dorp met hun lichaamsge wicht de schotbalken op hun plaats hou den en zo voorkomen dat het dorp onder water loopt. Daarmee symboliseert de prent de geschiedenis van Zeeland. 'Douwen en houwen' is een moderne ver taling van 'Luctor et emergo'. 'De verheer lijkte Bevelanden' zijn alleen boven water gebleven dankzij de inspanningen van onze voorouders, van de Middeleeuwen tot 1953 toe. 7

De Spuije | 2000 | | pagina 13