De gemeente Kapelle F.H. de Klerk Op het patroon van kreekruggen dat zich op Zuid-Beveland heeft ontwikkeld, ont staan vanaf de 9e-10e eeuw verscheidene woonkernen. Veel van de dorpen die later tot de gemeente Kapelle gaan behoren komen dan tot stand. Maalstede is zonder twijfel de oudste woonkern. Het dankt zijn naam aan de heren van Maalstede, die in de 13e en 14e eeuw de belangrijkste ambachtsheren van Zuid-Beveland zijn. Zij zijn vermoedelijk in die vroege tijd belast met rechtspraak in dit deel van Zeeland. De maalstede is de plaats waar de 'mael', het geding, wordt gehouden. Hier komen een kasteel en een kapel, waarnaar de nederzetting meer voluit Kapelle ter Maalstede wordt genoemd. Deze kapel moet gesticht zijn uit een moederkerk en wel in een dermate vroege tijd dat er nog vrijwel geen andere kapellen in de buurt zijn. Later is de kapel of kerk verplaatst naar zijn huidige plaats, een punt waar de wegen naar Biezelinge, Dijkwel en Maalstede samenkomen. Hier is het huidi ge dorp Kapelle ontstaan, bestaande uit een eenvoudige ring van huizen rond de kerk, een Weststraat en een Ooststraat. Maalstede verliest als woonkern zijn bete kenis. Het kasteel blijft tot rond 1800 bestaan. Andere kastelen rond Kapelle, symbool van vele belangrijke ambachtshe ren, zijn Bruelis, Gistellis en Poucques. Ook deze zijn gesloopt. De kerk met zijn kenmerkende bakstenen toren met vier hoektorentjes is gewijd aan de Maagd Maria, en wordt in 1503 tot kapittelkerk verheven. De Biezelingsestraat vormt de verbinding met het zuidelijker gelegen Biezelinge. Door het totstandkomen van de Postweg in de 18e eeuw komt Kapelle aan een belangrijke route te liggen. De aanleg van de spoorlijn in 1868 is eveneens van belang. Door de opkomst van de moderne fruitteelt en de daarmee verbonden bedrij vigheid maakt Kapelle een groei door vanaf het begin van de 20e eeuw. Diverse nieuwe wijken en bouwplannen worden uitgevoerd. Eindjaren '30 komt de nieuwe rijksweg tot stand, waarna beginjaren '70 de vierbaanssnelweg gereed komt. Dijkwel is een gehucht ten westen van Kapelle. Er hebben nooit meer dan enkele huizen en een wegkruis gestaan. Het dankt zijn naam aan een klein dijkje van vóór 1134, dat gelegd is in de buurt van de restgeul die van Biezelinge naar Wemeldinge heeft gelopen. Wellicht heeft het dijkje gediend als doorgangsdijkje door het moerassig gebied. Biezelinge ontstaat als nederzetting aan een mogelijk al uit de 11e eeuw daterende dam in een kreek, die ligt waar nu de Hoofdstraat is. Aan de binnenzijde hiervan worden huizen gebouwd. De naam zou afgeleid zijn van de groep of clan rond een zekere Busilo. De dam wordt in de 12e eeuw opgenomen in de grote ringdijk van Zuid-Beveland, die speciaal hiervoor een scherpe bocht landinwaarts maakt. Later wordt dit de Biezelingse haven. De afge damde kreek blijft landinwaarts nog eeu wen bestaan in de vorm van het Molenwater, dat tot Kapelle doorloopt. In de 15e en vroege 16e eeuw ontwikkelt het dorp zich voorspoedig. Er worden huizen en bedrijven gebouwd op de havendijken en er ontwikkelt zich aan de haven een markt. Rond 1500 heeft Biezelinge het dubbele aantal inwoners van Kapelle. Uiteindelijk komt in 1529 een afzonderlij ke parochie Biezelinge tot stand. De kapel wordt parochiekerk en is vermoedelijk gewijd aan Onze Lieve Vrouwe of St. Hubertus. Met de Reformatie wordt een hervormde gemeente Kapelle-Biezelinge opgericht. Vanaf 1659 ontstaat er een afzonderlijke hervormde gemeente Biezelinge. Bestuurlijk komt Biezelinge nooit los van Kapelle. In de loop van de 17e eeuw begint de haven te verzanden, zodat deze in 1717 wordt ingepolderd. De economische bedrijvigheid neemt dan sterk af. In 1756 wordt ten zuiden van het dorp een grote nieuwe polder ingedijkt, de 39

De Spuije | 2000 | | pagina 45