Willem-Annapolder. De aanleg van de spoorlijn Bergen op Zoom-Vlissingen, die in 1872 gereedkomt verandert het aanzien van het dorp. Bovendien doet dan de moderne fruitteelt zijn intrede. De laat middeleeuwse kerk wordt in 1907 afgebro ken en door een nieuw gebouw vervangen. Eerder al, in 1877, is de oude toren door een nieuwe vervangen. Eversdijk is een gehucht dat ontstaan is in het poelkleigebied. De nederzetting ont wikkelt zich in de 11e eeuw. De naam ver wijst naar een verder onbekende persoon Everdeis, die een lokale bedijking heeft laten uitvoeren. Het dorp is ontstaan op het snijpunt van twee wegen. Met een ver bindingsweg daartussen is de dorpskom compleet gemaakt. De kerk is daarbinnen gebouwd. De kerk van 's-Heer Abtskerke is de moederkerk van Eversdijk, die gewijd is geweest aan St. Paulus. Na parochiestich ting en kerkbouw is het dorp in zijn ont wikkeling blijven steken, en in de loop van de 17e en 18e eeuw tot gehucht geworden. Tot 1815 is Eversdijk een afzonderlijke gemeente geweest, met een eigen bestuur. Daarna is het bij Kapelle gevoegd. Al met de Reformatie is Eversdijk op kerkelijk gebied bij Kapelle getrokken. De onge bruikt staande kerk is in 1821 ingestort, waarna in 1840 de toren wordt gesloopt. Wat verspreid staande boerderijen en woonhuizen rondom de plaats waar de kerk heeft gestaan, vormen tegenwoordig Eversdijk. Landschappelijk gezien is het zeer fraai gelegen. Wemeldinge is als nederzetting ontstaan op een kreekrug aan de grote restgeul door Zuid-Beveland, die bij Biezelinge is afge damd. De aan St. Maarten gewijde kerk zou een der oudste van Zuid-Beveland zijn, een dochterkerk van de Westmonster te Middelburg. Het oorspronkelijke dorp is in zijn ontwikkeling blijven steken. In de 13e eeuw heeft de bebouwing zich verlegd naar een dijk ten oosten van de kerk, die na de overstroming van 1134 is aangelegd. Deze dijk is terug te vinden in de huidige Dorpsstraat. Doordat de kerk op haar oude plaats is blijven staan heeft het dorp een merkwaardige, uitgerekte, vorm gekregen. In de dorpsnaam is de persoon van Winiwald te herkennen. Het dorp zou genoemd zijn naar de groep of clan rond deze verder onbekende persoon. Door de eeuwen heen heeft het puur agrarische dorp zich geleidelijk aan ontwikkeld. Van grote betekenis is de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland, dat in 1866 in gebruik wordt genomen. Hier gaat een belangrijke economische impuls van uit. Nieuwe straten worden vanaf die tijd aan gelegd in de richting van het sluizencom- plex. Minder betekenis heeft de ringspoor- lijn op Zuid-Beveland, die in 1927 in gebruik wordt genomen en die ook Wemeldinge aandoet. Langs het kanaal komen diverse grote bedrijven. In de jaren '70 wordt het kanaal verbreed en verlegd. Bij Wemeldinge komt een open uitgang naar de Oosterschelde. Het oude sluizen- complex wordt buiten gebruik gesteld. Hier wordt een jachthaven aangelegd, ter wijl op het vroegere sluisterrein woningen worden gebouwd. Schore is ontstaan als poeldorp, gelegen in een uitgestrekt veengebied. De dorpskern ligt op een ruggetje, dat in de middeleeu wen meestal wel buiten bereik van het water blijft. Het omliggende lage gebied staat vaak een deel van het jaar dras. Verdere ontwikkeling van het dorp is daar door achterwege gebleven. Hoewel de naam van het dorp verwijst naar schorren heeft het dorp steeds binnen een grote ringdijk gelegen, en is nooit afzonderlijk als schor- rengebied ingepolderd geweest. Het inge dijkte land heeft vermoedelijk langere tijd zijn natuurlijke aanzien gehouden, dat van niet geheel ontzoute schaapsgronden. De parochie is afgesplitst van die van Vlake. Het is onbekend aan welke heilige de kerk is gewijd. De Cisterciensers van de abdij van St. Bernard aan de Schelde verkrijgen gronden in Schóre in 1250. Hier starten ze ontginningswerkzaamheden. Het gebied heeft vermoedelijk zwaar te lijden gehad van een dijkdoorbraak in 1248. In 1266 worden de eigendommen van de abdij over genomen door het vrouwenklooster Jeruzalem te Biezelinge. Schore is een 40

De Spuije | 2000 | | pagina 46