puur agrarisch dorpje gebleven. In de 18de eeuw vindt samenvoeging plaats met het naburige Vlake. Eerder al gaan de her vormde gemeenten samen. Ook voor Schore vormt de totstandkoming van het Kanaal door Zuid-Beveland en kort daarna de inge bruikname van de spoorweg een grote wij ziging in de infrastructuur. Schore en Vlake worden fysiek gescheiden; slechts via de Schoorsebrug is de oostzijde van het kanaal nog te bereiken. De hervormde kerk wordt in 1914 door een nieuw bouwwerk vervangen; de middeleeuwse toren blijft, hoewel uit het lood staande, overeind. In de meidagen van 1940 luidt de noodklok over het dorp. Door beschietingen raken veel huizen verwoest. Ook het gemeentehuis en de kerk worden onherstelbaar beschadigd. De gemeente wordt vanaf 1941 bij Kapelle gevoegd voor wat het westelijk deel betreft; Vlake komt bij Kruiningen. Evenals Schore verwijst de naam Vlake naar de natuurlijke gesteldheid van het gebied. De ligging in een poelkleigebied is eveneens identiek aan Schore. De parochie is afgesplitst van die van Yerseke, en is gewijd aan St. Macharius. Het dorpje kent een periode van groei in de middeleeuwen, doch hierin treedt in de 16e eeuw stagnatie op. Nog tot in de 18e eeuw is er een afzonderlijk dorpsbestuur en wordt de kerk gebruikt door de predi kant van de hervormde gemeente Schore- Vlake. In 1804 wordt de kerk voor afbraak verkocht. De aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland doet een zware aanslag op het gehucht. Later komt het door een kanaalverbreding in de jaren '80 van de vorige eeuw nog verder in de verdrukking. Het gehucht bestaat thans uit enkele verspreide huizen en boerderij en. 41

De Spuije | 2000 | | pagina 47