Mededelingen van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. Grootste merklap ter wereld. Het grote project 'Grootste merklap ter Wereld' gaat gestaag voort. In diverse regio's van Zeeland wordt door tientallen deelnemers hieraan gewerkt. Als iedereen met zijn eigen, eigentijdse, merklap klaar is zullen deze aan elkaar worden genaaid tot één wereldrecordlap. Diverse keren hebben de deelnemers van de Bevelanden in het museum tussentijds hun vorderingen getoond. Ongetwijfeld zal het uiteindelijke resultaat op diverse plaatsen in de provincie tentoon worden gesteld. Wellicht zal dat ook in Goes het geval zijn. In ieder geval komt begin 2001 de tentoonstelling 'Door Mijn Gedaen' naar Goes. Hierin wordt de historie van de merklappen in onze regio uit de doeken gedaan. De reizende tentoonstelling zal voor ons museum belangrijk worden uitgebreid met eigen materiaal en nieuwe bruiklenen. Schenking portret. In juni 2000 heeft de nieuwe voorzitter van het museumbestuur, wethouder Linssen van de gemeente Goes, een schenking in ontvangst genomen. De familie Lindenbergh te Wemeldinge had onlangs de beschikking gekregen over een portret van Pieter Lindenbergh (Wemeldinge 1851-1940). Dit lid van de Lindenbergh familie heeft deel uitgemaakt van allerlei (landbouw) organisaties en gemeentelijke organen. Hij is verder onder meer voorzitter geweest van de kunst- mestfabriek te Vlaardingen. In die functie is in de jaren dertig een portret van Lindenbergh gemaakt, dat tientallen jaren het kantoor heeft gesierd. De huidige directie vreesde dat het portret op den duur in het ongerede zou raken. Vandaar dat contact werd gezocht met de familie Lindenbergh. Op hun beurt benaderde mevrouw De Rooij uit Wemeldinge het museum met de vraag of er belangstelling zou bestaan voor het portret. Dit mondde uit in een feestelijke overdracht van het portret met vertegenwoordigers van het bedrijf uit Vlaardingen en de familie Lindenbergh. Op dit moment is het portret op de begane grond in het museum geëxposeerd. Tentoonstellingen. Vanaf vrijdag 4 augustus 2000 is de tentoonstelling Kralenbeurzen te zien. Getoond wordt een brede greep uit de collectie van mevrouw N. Ruissen uit Wemeldinge. Op dinsdagen is mevrouw Ruisen, gekleed in Zuid-Bevelands kostuum, aanwezig om uitleg te geven. De tentoonstelling biedt behalve kralenbeurzen ook kousenbeurzen, tassenbeugels, enz. De expositie loopt tot en met 16 september 2000. Tussentijds vindt de tentoonstelling De Verheerlijkte Bevelanden plaats van 1 september tot en met 23 september 2000, waarover elders in deze Spuije van alles te lezen is. Onder voorbehoud vindt op 6 oktober 2000 de opening plaats van de tentoonstelling Handel en Nijverheid in Zeeland, een keuze uit originele tekeningen rond deze thema's, eigendom van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De tentoonstelling loopt door tot begin 2001. Mededelingen voor Vrienden van het Museum en Heemkundige Kring De Bevelanden. Tweede Zeeuwse Paleografiewedstrijd. Van de consulent Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, de heer A.P. de Klerk ontvingen wij het volgende bericht. Na het succes van de eerste wedstrijd in 1997 kon herhaling niet uitblijven. Vandaar, op zaterdag 9 december a.s,, de Tweede Zeeuwse Paleografiewedstrijd! Plaats: het nieuwe Zeeuws Archief in Middelburg. Een zowel spannende als gezellige krachtmeting tussen - ditmaal uitsluitend - amateurs; professionals zijn deze keer nadrukkelijk van deelname uitgesloten. De deelnemers krijgen vanaf 13.00 uur ruim de tijd om enkele korte tekstfragmenten te ontcijferen.

De Spuije | 2000 | | pagina 5