steld voor het verkeer. Bestuurlijk kende Noord-Beveland diverse fusies. Het eiland Noord-Beveland was tot 1 april 1941 verdeeld in een oostelijk gedeelte, bestaande uit de gemeenten Colijnsplaat, Kats en Kortgene. Per 1 april werden Colijnsplaat en Kats bij Kortgene gevoegd. In het westen lag de gemeente Wissenkerke, bestaande uit de dorpen Geersdijk, Kamperland en Wissenkerke. Per 1 januari 1995 werden de gemeenten Wissenkerke en Kortgene samengevoegd tot de huidige gemeente Noord-Beveland. Het eiland is niet rijk aan culturele schat ten. Dat is geen wonder. Van oude, middel eeuwse bebouwing is geen sprake. Feitelijk is de vijftiende eeuwse kerktoren van de Hervormde Kerk van Kortgene het enige echte oude gebouw. Het is bij de storm rampen van 1530 en 1532 blijven staan. De klok in de toren, Suzanne genaamd, is afkomstig van Noirmoutier in Frankrijk en werd daar door de Nederlanders geroofd. In Colijnsplaat, Kortgene en Wissenkerke kent men nog enkele geveltjes uit de tijd dat de dorpen ontstonden. Sinds 1960, toen Noord-Beveland verbon den werd met de andere eilanden, is de recreatie van groot belang. Het eiland heeft niet alleen een duinenrij bij de Veerse Gatdam, maar ook werden vele recreatieterreinen aangelegd langs het Veerse Meer, dat sinds 1961 een feit is. Het meer bestaat uit de vroegere Zandkreek en het Veerse Gat. Vele binnen landse en buitenlandse vakantiegangers bezoeken de campings en terreinen voor dagrecreatie en verschaffen zo vele Noord- Bevelanders werk. 57

De Spuije | 2000 | | pagina 63