BLOK VAN KLOETINGE Ad Beenhakker Een groot deel van de tentoongestelde prenten is afkomstig uit de collectie-Blok. Deze collectie, die prenten, tekeningen, geschriften en documentatie betreffende Zeeland bevat, werd gedurende lange jaren door de heer A. J. Blok te Kloetinge verza meld en in 1990 door hem aan de Gemeentelijke Archiefdienst van Goes geschonken. De Heemkundige Kring De Bevelanden is de heer Blok en de Gemeentelijke Archiefdienst bijzonder dankbaar dat zij voor haar jubileumten toonstelling van deze fraaie collectie gebruik mag maken. Reden om wat extra aandacht aan de verzamelaar van de col lectie te besteden. Eerder verscheen al een selectie uit de collectie in het boekje 't Zelve Anders' van L.J. Moerland (1990). Adriaan Jan Blok werd op 20 oktober 1916 te Kloetinge geboren. Hij is het dorp zijn leven lang trouw gebleven. Van zijn vader, onderwijzer aan de school van Kloetinge, erfde hij een grote belangstelling voor de geschiedenis van de streek. Na het behalen van het HBS-diploma en een kort verblijf op het gemeentehuis van 's-Gravenpolder werd hij ambtenaar ter secretarie in zijn geboortedorp. Hij was hier zeer actief in het dorpsleven, onder andere dertig jaar als voorzitter van de muziek vereniging 'Excelsior'. Ook was hij twaalf jaar kerkvoogd van de Hervormde Gemeente en vele jaren secretaris van de kerkvoogdij. Het ging hem aan het hart dat de gemeente Kloetinge in 1970 zijn zelfstandigheid verloor en bij Goes werd gevoegd. Als ambtenaar voor culturele zaken van de gemeente Goes kon hij echter zijn belangstelling en kennis volledig inzetten. Zo was hij lid van de culturele raad van de gemeente Goes, voorzitter van de Stichting Goese Beiaard en organisator van de bekende Manhuistuin-concerten. Ook was hij bestuurslid van de afdeling Zeeland van de Nederlands-Belgische Vereniging, wat hem vele Vlaamse contac ten opleverde. Hij publiceerde samen met L.J. Moerland het boekje 'De straatnamen van Kloetinge' en hield zich intensief bezig met het onderzoek naar de veldnamen van het dorp. Voor zijn verdiensten op cultu reel gebied werd hij onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Nog altijd fungeert hij als vraagbaak betreffende Kloetinge. Zijn tachtigste ver jaardag op 20 oktober 1996 werd dan ook een compleet dorpsfeest. Hij woont nog in zijn geboortehuis in de Buys Ballotstraat, en hoewel deze straat door de PTT aan Goes is toegevoegd, worden brieven met het adres: 'Buys Ballotstraat, Goes' onher roepelijk teruggestuurd. Afb. 1. A.J. Blok 1999 (foto collectie T. de Jonge, Kloetinge). 63

De Spuije | 2000 | | pagina 69