-• vaUv J*. V#*~ Afb. 1. De boerderij Anna Put omstreeks 1917. In die tijd werd de boerderij bewoond door de familie Pieper, (foto coll. mevr. KM. Pieper). zenuwen. Ik voelde mijn kleinheid, en had ik geene groote verpligting gehad voor vrouw en kinderen te moeten zorgen, ik had afstand gedaan van het vak, dat mij zoo veel smart opleverde.' In de woning van de familie Van den Bosch speelt zich deze middag een menselijk drama af. Heeft men niet tijdig de ernst van de situatie ingezien en daardoor te laat een verloskundige gewaarschuwd? Of is alles in een onvoorziene stroomversnelling terecht gekomen? Jan Adam Geill heeft in de wijde omtrek een naam als verloskun dige. Vele moeilijke bevallingen heeft hij tot een goed en gelukkig einde weten te brengen. Hier komt hij evenwel op een moment aan het kraambed dat het defini tief te laat is om nog iets te kunnen doen. In het register van overlijden wordt op de datum 21 oktober 1858 de dood van Adriana Timmerman, echtgenote van Edi- gus E.H. van den Bosch, vastgelegd. 'Te vier ure des namiddags' is ze overleden. Als verdere stille getuigen vinden wij een tweetal akten van door de overleden huis vrouw van E.E.H. van den Bosch als leven loos ter wereld gebrachte kinderen; 'een meisje des namiddags te twee ure en een meisje, des namiddags te alf drie ure'.3) 'Had ik het geluk maar gehad dat ik drie minuten later in die rouwkamer gekomen was, dan had ik aanschouwer geweest om die drie lijken te zien en was ik verschoond gebleven nog die smarten te moeten aan- hooren van die stervende moeder Daar stond ik in dezelfde kamer, waarin ik vroe ger zooveel prettige bijeenkomsten had bij gewoond, dat nu in een rouwkamer veran derd was.' Jan Adam Geill doelt hier op de tijd dat, toen hij nog in Waarde woonde, zijn vriend Huibrecht Glerum op de hofstede Anna Put woonde. Hij was er toen een graag geziene gast. 14

De Spuije | 2000 | | pagina 16