schreef ik toch een kleine brochure, getiteld: 'Een woord aan mijn medebewoners van Zuid- en Noord-Beveland'dat door de firma Kleeuwens Zoon terwille van de goede zaak, gratis werd gedrukt en ver spreid. In die brochure stemde ik toe, dat in ons land veel ter leniging der armoede werd tot stand gebracht, maar dat er één zeer onge lukkige bevolking werd vergeten, en dat waren de plattelands-weezen in Noord- en Zuid-Beveland.' Op de oudejaarsdag van 1862, 's-morgens om half vier, overlijdt in Nisse Janna de Vos, de moeder van Jan Adam. Ze is 79 jaar oud geworden. Voor vader Geill, die zelf 76 jaar oud is, gaan de jaren nu dubbel tellen. Geen wonder dat hij er naar uitziet om het rustiger aan te gaan doen. Wat ligt er meer voor de hand dan dat zijn praktijk overgenomen zal worden door zijn zoon. Jan Adam, die in zijn hart altijd verknocht gebleven is aan het dorp waar hij zijn jeugdjaren heeft doorgebracht, heeft er geen moeite mee. Trouwens, zijn verblijf in oostelijk Zuid-Beveland heeft hem ook nogal eens wat zorgen en hoofdbrekens opgeleverd. In 1864 verhuist hij dan ook met zijn gezin naar Nisse en betrekt de dokterswoning aan het Dorpsplein. Hij heeft ook nauwelijks tijd nodig om in te burgeren, want op 5 september 1865 wordt hij al geïnstalleerd als lid van de gemeente raad.13' Het toont zijn karakter dat hij na het echec in Krabbendijke opnieuw de strijd aangaat tegen de misstanden in de verzorging van de weeskinderen. In juni 1867 verschijnt over dit onderwerp van zijn hand de bro chure 'Een woord aan mijne mede-inwo ners in Zuid-en Noord-Beveland'. Het steekt hem met name bijzonder dat in de steden, zoals in Goes, relatief goede voor zieningen zijn voor de opvang van weeskin deren. 'Heerlijke toevlugtsoorden voor de stads-ouderloozen' noemt hij de weeshui zen. Daartegenover zijn de wezen op het platteland overgeleverd aan de willekeur van de plaatselijke armbesturen. En niet te vergeten de willekeur van degenen bij wie ze besteed werden, de zogenaamde aanne mers. Vader Geill laat het allemaal met een gerust hart aan zijn ervaren en strijdbare zoon over. Hij vertrekt, al zal het met een gevoel van weemoed geweest zijn, op 15 augustus 1867 naar Goes, waar hij tot zijn overlijden op 2 juli 1874 aan de Kleine Kade woont. Plannen voor een weeshuis 'Zietdaar lezers! mijne gedachten ontwik keld, om het droeve lot eener klasse van menschen op te beuren, die onze deelneming ten volle waardig zijn. Zietdaar mijn geliefd troetelkind (de wee- zen-verzorging) uwer aller deelneming aan bevolen, de wereld ingestuurd, om een goed onderkomen optezoeken. Ik noodig men- schenvrienden uit mijne aangegeven ideeën nader te wikken, te wegen en te bespreken, om ook met of zonder mij, een vernieuwde plattelands weezen-hervorming te doen geboren worden. Mogten mijne zwakke pogingen, welke ik daartoe heb aangewend, welwillend gewaardeerd worden, dan had ik een zeker doel bereikt. En mogt mijne weezen-verzorging bij het beschaafde publiek, daar ik voornamelijk op vertrouw, eene nadere overweging te beurt vallen, en mogt mijne kennis en voorlichting daarbij vereischt worden, het zou mij tot eene stree- lende zelfvoldoening strekken, een werk zaam aandeel te mogen nemen in eene zaak, die ter waardering van het pronkstuk der schepping in het leven is geroepen.' Dit is de laatste alinea van Jan Adams bro chure. Hij richt zich vooral zoals hij schrijft, tot 'het beschaafde publiek'. Onge twijfeld zal hij zich er over verbaasd heb ben dat zijn oproep zo snel weerklank vond. De eerste die zeer positief reageert is de Goese predikant Dr. R.A. Soetbrood Pic- cardt. Al snel komt het tot de oprichting van de 'Vereeniging tot Weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland'. Deze ver eniging heeft grote plannen: er moet zo spoedig mogelijk een echt weeshuis voor plattelandskinderen komen. Al in januari 1869 is er een door de architect J.H. Han- nink - belangeloos - ontworpen plan. De begroting voor een weeshuis voor 60 kinde ren, met de mogelijkheid van uitbreiding tot het dubbele aantal, beloopt 33.000,-. 20

De Spuije | 2000 | | pagina 22