Heemkundige actualiteit Bezoek aan Chateau de Vincennes Jan de Ruiter U zult zich afvragen of een verslag van een bezoek aan het Chateau de Vincennes in Parijs wel thuis hoort in het tijdschrift van de heemkundige kring De Bevelanden. Ja en nee. In dit Chateau de Vincennes is ondergebracht het archief van het Franse landleger. Het marine-archief is hier overi gens eveneens gevestigd, zij het in een ander gebouw. Het bezoek had een oriënterend karakter1'. Wat voor materiaal, dat betrekking heeft op Zeeland en in het bijzonder de Bevelan den, ligt hier verscholen? Slechts enkele keren is in de loop der eeuwen Zeeland direct of indirect in contact geweest met het Franse leger. Dit zijn ondermeer de Oostenrijkse Successieoorlog (1740-1748), de inval der Fransen onder leiding van generaal Pichegru en de Nederlandse patriottenleider H.W. Daendels in 1795 en de Franse invloed en later de inlijving tot aan de bevrijding van de Nederlanden 1813/1814 en de Franse militaire hulp in de meidagen van 1940. De algehele indruk Alle gegevens van een nieuwe bezoeker worden in een antiek ogende computer ingevoerd door een aardige medewerkster, die ook alle telefoontjes beantwoord, andere bezoekers te woord staat en colle ga's staande houdt voor een praatje, zodat het 'inklokken' behoorlijk wat tijd vergde. In en aan het gebouw, waarin de 'Service historique de l'armée de terre', zich bevindt is alles oud en groot, zoals een 19e eeuwse kazerne betaamt. Dubbele eikenhouten deuren van 3,5 meter hoog. Een riante hou ten dubbele trap met rode loper voert naar de tweede verdieping, waar de 'Salie de lec ture des archives' is ondergebracht. Maar eerst betreedt men het Cabinet, waar de inschrijving plaats vindt. Die 3,5 meter hoge eikenhouten deur dient elke keer zacht te worden gesloten. De meeste bezoe kers lezen het vriendelijk, doch zeer drin gend verzoek op het bordje niet. Het resul taat is: of de deur knalt dicht of de deur blijft op een kier. In beide gevallen wordt de dader op luide toon de les gelezen. De studiezaal Moderne genummerde desks staan in lange rijen opgesteld en doen nog het meest den ken aan een examenzaal. Achter de desks mannen en vrouwen, die met vlijt aanteke ningen maken uit het aangevraagde archiefmateriaal. Omdat er niets geko pieerd mag worden is het laptopgehalte vrij hoog. Langs de wanden staan hoge boe kenkasten met inventarissen en achter grondliteratuur, die door het vele gebruik compleet aan flarden zijn gelezen. Voor de 'klas' stond een kleine dame van middelbare leeftijd, die met een argwa nende blik over een half brilletje de zaal aftuurde en direct corrigerend optrad, wan neer iemand een overtreding beging en dat was nog al eens het geval, want zeker de nieuwe Nederlandse bezoekers, hadden niet alle 16 artikelen van het vier kantjes tellende reglement doorgelezen. Zo mag er absoluut niet gesproken worden, er mag slechts één aangevraagd dossier op de desk liggen. Iets voor een ander in ontvangst nemen is er niet bij, enz. enz. Dikwijls regels, die ook in Nederlandse archieven gelden, maar hier wel erg strikt doorge voerd zijn. Een van de Franse bezoekers kreeg een flinke uitbrander, omdat hij zijn tasje onder zijn stoel had gelegd. Dat tasje moest in een afsluitbaar kluisje worden opgeborgen. Zijn hevig geschrokken rode gezicht stond wel charmant bij zijn zilver grijze haren. Aanvragen van stukken Het systeem werkt vrij goed. Op een voor bedrukt formulier met drie doorslagen in verschillende kleuren kan het nummer van de inventaris en het archiefnummer wor den ingevuld en achter in de zaal bij de 30

De Spuije | 2000 | | pagina 32