Woord vooraf Woord vooraf1 Vliedbergen in Kloetinge (deel I) D. de Koning-Kastelijn2 Jaarvergadering 2001 6 De Goese kaaiploeg Ireen Schmid 7 Jan Adam Geill, heel- en vroedmeester op Zuid-Beveland (deel III) G. J. Lepoeter13 Reacties van lezers 25 Contributieverhoging 2001 25 Een belastend sleutelgat in het Manhuis W.P. den Toom 26 In herinnering Jan Bruijns28 Heemkundige actualiteit Jan de Ruiter30 Zoekplaatje33 Boekaankondiging33 Mededeling museum34 Arme Calissen of Calaisiens? Een onopgeloste vraag (deel I) Paul Harthoorn35 Met deze aflevering van de Spuije, nummer 51 van de totale reeks tot nu toe, hebben we het tweede jaar van de vernieuwde versie volgemaakt. Twee jaar, waar de redactie zonder te vervallen in al te veel zelfvoldoening, met plezier op terugkijkt. Uit de hoeveelheid en de aard van de reacties van u als lezers, is gaandeweg gebleken dat de Spuije in deze opzet aan de verwachtingen voldoet. Uiteraard zullen wij moeten trachten alert te blijven, om te bewerkstelligen dat de leden van de Heemkundige Kring en de Vrienden van het Museum ook naar de volgende nummers met belangstelling uitkijken. We doen daar ons best voor. In dit nummer een eerste aflevering over een altijd intrigerend onderwerp, vliedbergen en wel in Kloetinge. Verder een beschouwing over mensen uit een minder ver verleden, de hard werkende arbeiders die de Goese kaaiploeg vormden. Met de bewoners van het Manhuis kij ken we door het sleutelgat om te zien of Johannes Polderdijk inderdaad ontucht heeft gepleegd en aan de hand van het levensechte verhaal van heel- en vroedmeester Jan Adam Geill trekken we opnieuw rond over Zuid-Beveland. Het verslag van de oriëntatiereis van een viertal onderzoekers naar het Chateau de Vincennes in Parijs laat zien dat het niet in alle archieven even simpel is om stukken ter inzage te krijgen, laat staan om kopieën te bekomen. Het eerste deel van een bijdrage tot de geschiedenis van 's-Heerenhoek - het oude Calis- hoeck - graaft diep, maar zal de in deze materie geïnteresseerden veel genoegen doen. Op het afgebeelde zoekplaatje verwachten we een aantal reacties. Het overlijden in de nacht van 29 op 30 april van Jan Bruijns, een ware voortrekker op het hele terrein van de regionale geschiedenis, daarnaast een bijzonder aimabel en inspirerend mens, heeft ons allen diep getroffen. Vanzelfsprekend aandacht hiervoor. Tenslotte de jubileumtentoonstelling, waaraan het vorige nummer geheel was gewijd. Het commentaar hierop is positief. Tot 16 december is de tentoonstelling nog te zien in de Open bare Bibliotheek Kapelle, van 5 t/m 27 januari in het Gemeentehuis Borsele te Heinkens- zand. Kijkt u ook nog eens naar de prijsvraag op pag. 62 van het jubileumnummer? Wij wensen u prettige feestdagen en een goede jaarwisseling. De redactie 1

De Spuije | 2000 | | pagina 3