Vliedbergen in Kloetinge (deel d D. de Koning-Kastelijn Voorwoord Het onderzoeken van onze (historische) bronnen en de archeologie hebben al enkele jaren m'n grote belangstelling. Daarom besloot ik mee te werken aan het kastelen lexicon van het SKLN. In alle provincies zoeken medewerkers onder leiding van een begeleider/coördinator historische en archeologische gegevens van de nog bestaande en verdwenen kastelen en vlied bergen. Het is de bedoeling dat over enkele jaren een kastelenlexicon en database beschikbaar komen. Beiden kunnen aange vuld/of gewijzigd worden. Voor dit onderzoek begon ik op Zuid-Beve land met de voormalige gemeente Kloe tinge omdat daar relatief veel vliedbergen zijn/geweest zijn. In een aantal afleverin gen wil ik voor de lezers van de Spuije wat van de geschiedenis en bewoning rond de vliedbergen in de voormalige gemeente Kloetinge vertellen. Met dank aan de heren A.J. Blok en L.J. Moerland, die voor hun boek 'De Straatnamen van Kloetinge' en voor het nog uit te geven 'De Veldnamen van Kloetinge' zoveel gegevens verzamel den, mét bronvermelding. Ik heb hiervan veelvuldig gebruik gemaakt. Maar eerst enige uitleg over de historie en betekenis van de vliedbergen. Afb. 1. Detail kadastrale kaart Kloetinge - le blad. Algemene geschiedenis Vliedbergen en hun voorhoven waren de oudste woonplaatsen van de landadel en dat waren er in Zeeland heel veel. Som mige van deze werfjes/mottekasteeltjes zijn uitgegroeid tot een kasteel of men heeft in de direkte omgeving een kasteel of heerlijk huis laten bouwen. Rond het jaar 1000, mogelijk zelfs nog eer der, werden in Zeeland door de landadel de eerste ver sterkte huizen gebouwd, die ook wel werven werden genoemd. De le fase van zo'n (vlied)berg bestond soms uit het ophogen van een reeds bestaande huisterp met 1 a 2 meter. Of een (kunstmatig) opgeworpen geheel nieuwe aarden heuvel van 3 a 4 meter. De gebruikte grond kwam uit de directe omge ving (bijv. afkomstig uit de gracht die rondom de vlied berg gegraven werd). Meestal was er op de top slechts plaats voor een toren of recht hoekig houten bouwsel met lemen wanden, (een enkele keer van steen). Aan de voet van de berg werd een houten palissade aangebracht. Het bouwwerk had een multi functionele functie, het werd gebruikt als woning uitkijk- de Groe - sectie D post en veilige opslagplaats. De toegang tot het kasteel 2

De Spuije | 2000 | | pagina 4