wen, 'twee in zijn huis, één in zijn neerhuis en één in de ovekeete'. In de overloper van 1607 wordt melding gemaakt van de 'Lambertus Hemberg wee- sen vroone'.6) Het perceel en de berg werden dus regel matig genoemd, zo ook een vermelding van een huis dichtbij de berg, in de overloper, opgemaakt in 1614. Hierin wordt het huis genoemd van Huibert Jansen op één van deze vroonen. In de overlopers wordt het perceel soms ook als boomgaard vermeld. Op 5 dec. 1709 een vermelding in het 'contrabouck' van de verkoop van 60 bomen uit de boomgaard 'Den Hemberg'. We vinden in dit boek een opsomming van verkocht hout uit en langs percelen en openbare wegen. De Hemberg lag in de 'Claespithoek', een hoek ten westen van het dorp, tussen het Hogepad en de Steenweg, thans Lewestraat, waar ook de 'Uijtrijd van den Hem' op uit kwam. In deze hoek lag ook de 'Claespit', dit was een openbare drinkput voor het vee. In oudere bronnen is geen vermelding meer gevonden, toch moet ook de Hemberg een verdedigbare woonplaats van één van de ambachtsheren van Kloetinge zijn geweest, en moet zijn opgeworpen globaal tussen de 11e en 13e eeuw. Het Oude werfje/Hoochwerf Een vliedbergje dat zich achter Juliana- straat 17 bevond, is in de zestiger jaren afgegraven. Ook dit bergje was in de vorige eeuw maar ongeveer drie meter hoog met aan één zijde een steile helling. Er stonden twee kleine arbeidershuisjes op, die via een paadje vanuit de huidige Brederodestraat bereikbaar waren. Oudere bebouwing is niet bekend. Bij het afgraven is ook hier helaas geen archeologisch onderzoek gedaan. Op de kaart van de landmeter L. Paardeko- per, gemaakt ca. 1830, zien we dat het bergje gelegen moet hebben in het Rent meester Ambacht Bewesten het Dorp in de Riethoek. Op geen enkele oude kaart, ook die van Paardekoper niet, staat het bergje aangegeven. We vinden wel een aantal vermeldingen, de oudste tot nog toe gevonden, komt uit het boek van Dekker en Kruisheer over het klooster 'Jerusalem te Bieselinge'. Het betreft het einde van een hooglopende ruzie over 1,5 gemet land gelegen in 'Cloetinghe- ambocht' achter de 'Riethoec' bij het 'oude werfje'. In het midden van de 14e eeuw is er een twist geweest over de eigendomsrech ten van land in de Riethoek. Lauwereijs Stronich verzoende zich op 9 maart 1353 met de priorin van het klooster en met allen die aanwezig waren op het land te 'Cloe- tinghen' waarover getwist was, citaat: ...'en dat hij Symoen Naghel of wie het betreft de tegen hem geuite beledigingen en de hem toegebrachte wonden heeft vergeven'. Lau wereijs Stronich doet op deze datum afstand van zijn vermeende rechten die hij gekregen zou hebben via zijn vrouw Lise- bette Heynrixdochter van den Brayne. Als pachter van deze 1,5 gemet achter de 'Riet hoec bij het Oude Werfje' werd 'Dankert uter Achtemete' genoemd.7) Verder nog een vermelding van 'een vroone 't Hoochwerff in 1585 in het archief van de Hervormde kerk. Het perceel waar het vliedbergje op stond was ook bekend als 'op den Boogerd' en werd in de overlopers vanaf 1607 genoemd als een vroone 'den ouden Boogerd'. De naam het 'oude werfje/Hoochwerff doet vermoeden dat dit vliedbergje vroeger hoger is geweest, n.l. een kernheuvel met een latere verhoging. Na enkele eeuwen zal hier, zoals vaker gebeurde met deze berg jes, de top van de berg gebruikt zijn om de gracht te dempen. Het grondoppervlak werd daardoor groter en zo was er genoeg ruimte voor de twee arbeidershuisjes met hun tuinen. wordt vervolgd Noten: 1) Oele, onderzoek in Kloetinge, historisch jaarboek 1975, blz. 7-25. 2) Dekker, 1971: Zuid-Beveland blz. 470-473. 3) RAZE 3117, fol. 73v, 1567, aug. 23, 4) RAZE 3203d, katern 1585, fol. 4, 5) RAZE 3142, nr. 34 2e helft, 1599 nov.17 6) RAZE 3186, nr.128. 7) Dekker en Kruisheer, 1973, Het klooster Jerusalem, blz. 63,122 en 123. Geraadpleegde literatuur en bronnen: L. J. Moerland en A.J. Blok, De straatnamen van Kloetinge. L.J. Moerland en A.J. Blok, (ter perse), De veldnamen van Kloetinge. Dr. C. Dekker, Assen 1971: Zuid-Beveland, de historische 5

De Spuije | 2000 | | pagina 7