aantal verfijnde afwerkingstechnieken zijn nog slechts vereenvoudigd terug te vinden. De kern is echter gebleven. Het inlegwerk blijft in harmonie met de bouw van de kist. Hoewel nadrukkelijk aanwezig versterkt het de kloeke vormen van het meubel eerder dan dat het die overwoekert. Het ambachte lijke staat voorop, de constructie is overal zichtbaar, de verhoudingen zijn zuiver. Evenals vele Zuid-Bevelandse kisten heeft dit exemplaar een mooie helder bruingele tint, die fraai contrasteert met het inleg werk. Het slechts licht gebogen deksel duidt op een vroege afkomst, waarschijn lijk nog uit de late zeventiende eeuw. Foto 3: In bijna niets wijkt deze kist af van zijn collega's. Het enige verschil in decoratie is te vinden in de twee buitenste middenstij len: twee in plaats van drie cannelures. De vorm van het deksel, hoekiger, maar nog steeds licht afgerond is kenmerkend voor latere exemplaren. Bij nog latere modellen is de afronding helemaal verdwe nen. De grotere vlakken op de panelen zijn meestal van palissander. Kisten als deze zijn vaak moeilijk nauwkeurig te dateren, maar deze draagt aan weerszijden van zijn initialen fier zijn jaar van vervaardiging: 1774. Veel van dit soort kisten is geda teerd, maar meestal in de onderste regel onder de middenstijl en zelden ingelegd zoals hier. De sleutelplaat is vernieuwd. Van de huidige eigenaar van deze kist, de heer J. de Ruiter, ontving ik de volgende aanvullende informatie: "De exacte leeftijd van de kist en wie de eigenaar was is bekend door het aangebrachte jaartal 1774 en de letters IOTH. Deze letters staan voor Jan op 't Hof, die geboren werd op 15 okto ber 1760 te 's -Heer Arendskerke in het gezin van landman Huibrecht op 't Hof en Catharina op 't Hof (uit een andere fami lietak). Op zijn veertiende moet Jan het huis zijn uitgegaan om bij familie of bevriende boe ren op omringende hofsteden het boeren vak te leren. Ter gelegenheid daarvan heeft hij van zijn ouders deze fraai uitge voerde kleerkist gekregen, die dus door de plaatselijke timmerman van 's Heer Arendskerke, Francois Wouterse de Ruiter, moet zijn gemaakt. Een beetje goede dorps timmerman, was meestal ook een goede schrijnwerker. Dit hoorde bij het veelzij dige vak. Na het overlijden van Jan in 1807 is de kist terechtgekomen bij Jacob, de jongste van zijn drie zonen. Diens oud ste zoon Jan huwde in 1868 met Willemina Traas, maar overleed al snel in 1870. Zijn weduwe huwde een jaar later met timmer man Cornelis de Ruiter. Deze Willemina, die in 1945 overleden is op een leeftijd van bijna 101 jaar, bracht de kist in de familie De Ruiter." Foto 4: Dit is een opmerkelijk exemplaar, dat aan zienlijk afwijkt van het standaardtype. De maker heeft de klassieke indeling van de vlakken losgelaten en wat meer naar eigen fantasie gewerkt, waardoor het geheel min der een eenheid toont: de vlakjes lijken wat over de panelen te vlinderen. 19

De Spuije | 2001 | | pagina 53