Het Gemeentebestuur van 's-Heerenhoek tijdens de oorlog P.S.G. Raas (t) Ten geleide In aflevering 45 van de Spuije, voorjaar 1999, verscheen als postuum eerbetoon aan Paul Raas (t) het artikel 'Armenzorg te 's- Heerenhoek in de achttiende eeuw'. Mevrouw Raas-Knuit heeft er in toege stemd het volgende deel uit 'Den óek van 't pak'uus', de dorpskrant van 's-Heerenhoek van juni 1995 over te nemen. Inleiding In de voorbije periode is alom herdacht dat Nederland vijftig jaar geleden werd bevrijd. Met het grootste deel van Zeeland, kwam voor 's-Heerenhoek de bevrijding al in het najaar van 1944. In dit artikel wordt beschreven wat de gevolgen van de bezet ting waren voor het bestuur van onze gemeente. Het bestuur vóór en in het begin van de oorlog In 1935 was een gemeenteraad gekozen die bestond uit de volgende personen: de wet houders Piet Raas en Jaap Remijn, met Kees Verdonk, Albregt Menheere, Toon Faes, Kees Boonman en Jan Westerweele als overige leden. Burgemeester was C.F.A.M. van Horsigh, die in 1923 was benoemd. Hij was tevens gemeentesecreta ris. In 1939 werd een nieuwe gemeenteraad gekozen, Jan Westerweele, die naar Bors- sele was verhuisd, werd opgevolgd door Kees Fraanje. De overige zes leden uit de oude raad zaten ook in de nieuwe. Tijdens de eerste vergadering van de nieuwe raad, op 5 september 1939, werden Albregt Men heere en Kees Verdonk tot wethouder gekozen. In de daarop volgende vergade ring, op 25 september 1939, bracht oud wethouder Piet Raas naar voren dat vol gens de Drankwet de combinatie van wethouder-vergunninghouder niet mogelijk was. Deze opmerking had betrekking op de nieuwe wethouder Kees Verdonk, die in het dagelijks leven caféhouder was. Kort nadien nam Kees Boonman als raads lid ontslag. Als zijn opvolger werd toegela ten Jan Martens. Tijdens de vergadering op 2 december 1939 bleek dat Kees Ver donk ontslag als wethouder had genomen. Als nieuwe wethouder werd gekozen het kersverse raadslid Jan Martens. De laatste vergadering van de raad vóór de oorlog werd gehouden op 21 maart 1940. Op 22 juni 1940, vond de eerste raadsvergadering in oorlogstijd plaats. Het raadslid Kees Fraanje overleed op 27 februari 1941. In de daardoor ontstane vacature was Kees Boonman kandidaat als opvolger. Omdat deze echter niet binnen de gestelde termijn zijn benoeming aan vaardde, werd op 20 juni 1941 Adriaan van den Dries benoemd verklaard. Raadslid Jaap Remijn overleed op 17 augustus 1941. Uitschakeling van de raad Op 19 augustus 1941, vond de laatste ver gadering van de gemeenteraad plaats. Op 1 september 1941 trad in werking de 'Acht ste verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied'. Daarin werd bepaald dat de werkzaamheden van de gemeenteraad en van het college van burgemeester en wethouders 'blijven rus ten'. De burgemeester werd belast met het waarnemen van de taak van de gemeente raad èn van het college van burgemeester en wethouders. De beide wethouders Albregt Menheere en Jan Martens bleven in functie om de burgemeester bij het besturen van de gemeente bij te staan. De raad bestond op dat moment uit genoemde wethouders, met Piet Raas, Kees Verdonk, Toon Faes en Adriaan van den Dries als overige leden. De vacature door het overlij den van Jaap Remijn is niet vervuld. 21

De Spuije | 2001 | | pagina 55