N.S.B.-burgemeester Siemons Twee maanden na de gevangenneming van burgemeester Van Horsigh, op 17 maart 1944, werd Charles Josephus Laurentius Marie Siemons, geboren 1 mei 1916 te Goes, door de Rijkscommissaris benoemd als burgemeester van 's-Heerenhoek. Hij kreeg van de bevolking de bijnaam Jan Surrogaat. Nog geen zes maanden is hij in functie geweest. Door de nadering van de geallieerden begin september 1944 sloegen veel N.S.B.-ers en collaborateurs op de vlucht. Siemons vluchtte op Dolle dinsdag 5 september 1944 uit de gemeente. Na de oorlog was hij gedurende lange tijd gedeti neerd in het Fort te Ellewoutsdijk. Het bestuur na de oorlog 's-Heerenhoek werd op 30 oktober 1944 bevrijd. Pas op 28 november 1944 werd door de Commissaris der Koningin een waarnemend burgemeester benoemd in de persoon van mr. Dr. A.J.J.M. Mes, burge meester van Heinkenszand. Tot die tijd nam wethouder Albregt Menheere het ambt van burgemeester waar. Deze had dat ook gedaan na de arrestatie van burge meester Van Horsigh op 9 januari 1944. Bij de bevrijding van 's-Heerenhoek verkeerde Van Horsigh nog steeds in gevangenschap. Burgemeester Mes bleef waarnemer te 's- Heerenhoek tot de terugkeer van Van Hor sigh op 1 juni 1945. Tijdelijke gemeenteraad Op 12 april 1945 was door de regering te Londen vastgesteld het Besluit Tijdelijke Voorziening Gemeenteraden. Op grond van dat besluit werden noodgemeenteraden ingesteld. Daartoe werd door de Commissa ris der Koningin, op aanbeveling van de burgemeester, die zich daarbij moest laten adviseren door een commissie, een kiescol lege van 21 personen benoemd. Dat college koos de tijdelijke gemeenteraad. Zowel de kiesmannen als de door hen voorgestelde kandidaten voor het lidmaatschap van de raad, moesten personen zijn die geacht werden het vertrouwen van de inwoners der gemeente tijdens de vijandelijke bezetting te hebben behouden of verkregen. Het kiescol lege werd op 23 juni 1945 in de volgende samenstelling benoemd: Adriaan van den Dries, Kees Verdonk, Hubrecht Vermue, Albrecht Remijn, Frans Dekker, Adriaan Janse, Adriaan de Jonge, Paul Paree, Frans van den Bulck, Martien Paree, Wil lem Raas, Pieter de Jonge, Frans Koole, Kees Westdorp, Eduard de Moor, Dignus Vette, Willem Maat, pastoor A. Kramer, Johannes Duijvestijn, Cornells Verhaar en Albrecht van den Dries. Door dit college werd een lijst met de vol gende elf namen van kandidaten voor de tijdelijke gemeenteraad in deze volgorde opgesteld: Piet Raas, Lau Traas, Kees Ver donk, Adriaan van den Dries Jzn., Albrecht Remijn Pzn., Frans Dekker, Piet Bos, Pie ter de Jonge Bzn., Jan de Winter, Albrecht van den Dries Dzn. en Dignus Vette. Van de zes raadsleden die op 19 augustus 1941 in functie waren staan er drie op deze lijst, te weten Piet Raas, Kees Verdonk en Adriaan van den Dries. De andere drie leden uit de raad van 1941 ontbreken op de lijst uit 1945: Jan Martens, Toon Faes en Albregt Menheere. Jan Martens bleef tot het aantreden van de tijdelijke raad in augustus 1945 als wethouder in functie. Toon Faes was vervangen door Lau Traas. (In 1954 kwam Toon Faes overigens in de raad terug). Albregt Menheere nam in april 1945 als wethouder ontslag. Op 9 juli 1945 werden de eerste zeven per sonen van de kandidatenlijst tot lid van de tijdelijke gemeenteraad benoemd. Drie benoemden: Adriaan van den Dries, Albrecht Remijn en Kees Verdonk namen hun benoeming niet aan. Ook Jan de Win ter en Albrecht van den Dries die vervol gens werden benoemd, aanvaardden hun benoeming niet. Dignus Vette, de laatste van de lijst, deed dat wèl. Uiteindelijk bestond de toen geformeerde gemeenteraad dus maar uit zes in plaats van zeven leden, te weten: Piet Raas, Piet Bos, Pieter de Jonge Bzn., Frans Dekker, Lau Traas en Dignus Vette. Zodoende zat slechts één raadslid van voor de oorlog, Piet Raas, in de tijdelijke gemeenteraad. De eerste ver gadering van de tijdelijke raad vond plaats op 25 augustus 1945. Piet Raas en Piet Bos werden tot wethouder gekozen. 23

De Spuije | 2001 | | pagina 57