Hoge Huis aan.3) Het is hooguit een paar kilometer van huis, maar door het 'baaijen door de sneeuw' is hij door en door bezweet. De nacht gaat voorbij zonder dat er iets gebeurt. 's-Morgens vertrekt hij om enkele zieken te gaan bezoeken. In het begin van de middag krijgt hij opnieuw de vraag om te komen. toen ik mij weer gereed maakte door de sneeuw te gaan baaijen. Bij mijne komst was alles nog hetzelfde dat zoo duurde tot middernacht en mij bewoog de verlossing te zomaneren door het aanleggen van de for ceps.4'' Het was Neeltje van de Vrie, die volgens de gegevens van de burgerlijke stand op 21 januari 1881 op het Hoge Huis werd gebo ren. Haar vader, de boerenknecht Quinten van de Vrie, geboren te Kapelle op 14 december 1847, was getrouwd met Pieter- nella Evertse, de oudste dochter van Mari- nus Evertse. Deze woonde als opvolger van zijn vader Adriaan Evertse, lange tijd als boer op het Hoge Huis.5' 'Na nog eenige oogenblikken vertoeven zou de verheugde vader mij naar huis vergezel len, maar door de duisternis misleid, geraakten wij het pad dat door de wei voerde, waar geen boom, geen dam of staak te vinden was, geraakten wij aan het dolen, dat den geheelen nacht duurde, en ons kort bij Goes bragt, daar wij het klokkenspel hoorden. Wij bleven dwalen door slooten, die allen gevuld waren met sneeuw, maar onder de voeten eene ijslaag hadden.' Het was met de beste bedoelingen dat Quinten van de Vrie, 'de verheugde vader' van de pasgeboren Neeltje, aan Jan Adam een kortere weg naar huis wilde wijzen. Het liep evenwel een beetje fout. Het is al ochtend als ze eindelijk, Jan Adam opnieuw doodvermoeid en afgemat, in Nisse arriveren. 'Tegen den nacht werd ik weer in eene ver lossing geroepen Dat jaar 1881 zal door mij nooit vergeten worden...' Wemeldinge, een intermezzo Op 17 oktober 1886 is Gerharda Berendina van Zadelhoff, de echtgenote van Jan Adam Geill, te Nisse overleden. Ze heeft een langdurig ziekbed gehad en het kost Na «en langdurig, smartelijk maar geduldig lijden, is mijne geliefde echtge- noote GF.RHA.ttDA BERENDINA VAN ZADELHOFF heden overleden. Nisse, 17 October 188C. J. A. GEILL. Algemeent kennisgeving. Yan rouwbeklag verzoek Ik verschoond te blijven. Afb. 2. Advertentie in de Goesche Courant van dinsdag 19 oktober 1886. (GA Goes). Afb. 3. Jan Adam Geill omstreeks 1885. (foto J.J. Quist, GA Goes). Jan Adam dan ook tijd en moeite om het oude ritme te hervinden. Geen wonder, want hij is ondertussen de zeventig gepas seerd. Het brengt hem tot een opmerkelijke beslissing. 'Ik heb nog een tijd gehad dat de uitge strekte toeren die ik dagelijks te verrigten had mij deden denken eene standplaats te zoeken, waar het niet noodig was, altijd zoo 3

De Spuije | 2001 | | pagina 5