Reacties op de prijsvraag uit het jubileumnummer 49/50 van De Spuije Museumberichten In dit nummer riep de redactie lezers op om te reageren op de dorpsgezichten in dit nummer. Heel veel zijn dit er nog niet, maar wellicht dat sommige lezers/leden nog op inzendingen aan het broeden zijn. In ieder geval stuurde mevrouw D. Tem pelman ons vanuit Driewegen een heel aar dig boekje dat als reactie op de prijsvraag is op te vatten. Het boekje is getiteld 'De linde en de lente'. Het werd samengesteld wegens de boomfeestdag op 22 maart 2000 zoals die gevierd werd op basisschool 't Opstapje te Driewegen. In het boekje 'ver telt' de lindeboom aan het uiteinde van de Paulushoekseweg ten westen van Driewe gen, geplant in 1791, zijn belevenissen. 'De boom vond het leuk om herinneringen op te halen uit het verleden. Daar had hij ook tijd genoeg voor. Tjonge wat had hij een hoop meegemaakt. Hij stond dan ook op een heerlijk plekje, van waaruit hij goed in het rond kon kijken. Hij herinnerde zich nog hoe hij hier op zijn plek werd gezet, al was dat wel erg lang geleden. Hij lag in een grote kar die getrok ken werd door twee paarden, en naast hem lagen andere jonge boompjes. Ze reden van het ene dorp naar het andere. Hier en daar werd gestopt en dan werd er een boompje uit de kar gehaald. Er stonden daar man nen met een grote schop klaar om de boom pjes in de grond te zetten. De plaats waar het boompje kwam te staan was heel nauwkeurig bepaald en gaf al aan dat het om bijzondere exemplaren ging, met een speciale functie in het landschap. De lindeboom keek tevreden om zich heen. Hij keek uit op de weg die van het dorp kwam. Daarnaast lag een stuk grond dat er bij elk nieuw seizoen anders uit zag. Soms was het rood van de tulpen, soms groen van de bieten of andere gewassen, soms was het helemaal geel van koolzaad, soms groeide er graan, dat zo mooi kon wuiven in de wind. Als de akker was omge spit en de zon ging schijnen na een regen bui, lag de klei te glimmen in het licht. De boom was altijd nieuwsgierig wat er weer zou gaan groeien'. Afb. 1. Tekening jaarring van Dorothé Tem pelman De redactie heeft inmiddels kontakt gehad met Mevrouw Tempelman en enige tijd schriften van onze kring beschikbaar gesteld voor de basisschool in Driewegen. De redactie F.H. de Klerk Zeeland Lapland Tot en met 31 maart van dit jaar is in het museum de tentoonstelling Zeeland Lapland te zien, een expositie die is gewijd aan het fenomeen van de merk-, letter- en stoplappen. Al honderden jaren oefenden meisjes en vrouwen zich in het borduren van letters, cijfers en figuren. Dit had een belangrijke functie: huwbare vrouwen toonden daarmee aan dat ze goed een huis- 27

De Spuije | 2001 | | pagina 61