van deze hoek niet met zekerheid kunnen achterhalen. Wel vond hij dat er een huis genaamd 'Cretenburg' gestaan heeft, dat in 1755 eigendom werd van een Daniël Calvis of Calivis. Dat de hoeknaam een verbastering van de familienaam zou kun nen zijn acht hij onwaarschijnlijk, omdat de naam reeds bestond vóór Daniël eige naar van het pand werd. Het is natuurlijk mogelijk dat hij vóór de aankoop al in de omgeving gewoond heeft. De familienamen Calis en Kalishoek Vrij zeker is de naam van de buurt onder Vlaardingenambacht blijven voortleven in de familienaam Calishoek (Kalishoek). Voor zover nu bekend is, was de eerste persoon die deze naam droeg een Lucas Willemse Calishoek, die op 17.1.1694 te Maasland getrouwd was als jongeman wonende te Vlaardingen. Zijn nazaten heb ben gewoond in Vlaardingen en later in Rotterdam. Ook hier krijgen we niet de indruk dat Kalishoek een ongunstige bete kenis had, wie zou door het leven willen gaan met 'schooiersbuurt' als visite kaartje? Aangezien de familienaam van Lucas onstaan schijnt te zijn in de onmid dellijke omgeving van de Calishoek in Vlaardingenambacht, is het slechts een kleine stap om aan te nemen dat er een direct verband bestaat tussen de familie naam en de hoeknaam. De logische gevolg trekking is dat de persoonsnaam Calis gefixeerd is in een veldnaam en vandaar is overgedragen op een familienaam. De vraag blijft nu of de veel voorkomende familienaam Calis ontstaan is uit een patroniem. De naam komt namelijk ook nu en dan voor vergezeld van het woordje 'van', wat zou kunnen impliceren dat de drager uit Calais afkomstig was. In de monsterrollen van de Admiraliteit van Zeeland vinden we in 1629 een Cornelis Joossen Calis, capiteyn op het schip van oorlog 'Den Arent' en in 1631 een capiteyn Jacob Cornelisz Calis, met zijn zoons Pie- ter, Joos, Cornelis en Herman Jacobsz Calis. Als varenslieden is de associatie met de Franse havenplaats niet ondenk baar.25' De Calishoeck in Frankrijk Na achtereenvolgens mogelijke betekenis sen als armenbuurt, kale, al of niet door schapen platgetrapte grond en de woon plaats van een zekere Calis verworpen te hebben, is het zaak om voor de Calishoeck op Zuid-Beveland een plausiebeler naams verklaring te vinden. Toen van der Baan zijn vraag stelde in De Navorscher van 1871 waar de kerkelijke gemeente van Caleshoek lag die steun ver leend had aan de kerk van Sint Winoxber- gen scheen niemand te weten dat Calis hoeck een in de 17e eeuw gebruikelijke naam was voor de omgeving van Calais. Zelfs nu is dit niet algemeen bekend. De Calishoeck zal geen nauwkeurig afgeba kend gebied geweest zijn. De hoek kan zich tot in Frans Vlaanderen uitgestrekt heb ben. In een brief van de kerkeraad van Calais van 5.10.1602 gericht aan de Classis van Walcheren, lezen wij: 'Alzoo wij (gelijck zulx uw Eerwaarde bekent is) beroepen hebben tot dienste der nederlantscher kercke Christi van Calis ende Calishoeck den eerwaarden ende god- saligen Leonardus Moyaert, dienaer des Evangeliums binnen Domburch'. Uit een soortgelijke brief van 23.2.1606 leren wij dat 'dese kercke in veel wijdt geleghen dor pen bestoet'.26) Ook door tal van andere archiefvondsten is er geen twijfel aan dat met de Calishouck de omgeving van Calais bedoeld werd. In een getuigenisboek van de stad Leiden27' vinden we in 1610 opgetekend dat: Pieter Muiier, filius Bernaert, een 47-jarige wolkammer, een verklaring aflegde op het verzoek van Isabele Muiiers, filia Martin en weduwe van Jacob de Vrient, 'saeijtra- pie', dat zijn vader Bernaert Muiier, filius Martin, ca. 34 jaar geleden in de maand Maart 'zo daer in Januario te voren een extraordinaire grote stormwint was geweest' in de 'Calishoeck bij Calis' is overleden. Voor notaris Dignus Petri te Goes ver scheen op 15.5.1657 zekere Joris Colle die een procuratie vertoonde van de kinderen 30

De Spuije | 2001 | | pagina 64