den burgemeester had ik veel omgang, bij wien ik elke avond, als mijn tijd het toeliet, mijn sigaar ging verwarmen, en praten over koetjes en kalveren, en vele andere nieuwig heden, die wij wisten te verhalen. Den burgemeester is een beste man, die vele goede eigenschappen bezat, een ware volks vriend is, die zeer rijk is, hofsteden bezit... Den burgemeester stond bij alle autoriteiten zeer hoog aangeschreven en heeft door slaande bewijzen geleverd met een helder hoofd bedeeld te zijn.' Pieter Dekker, landbouwer op het hof Maalkote, was burgemeester van Wemel dinge van 1878 tot 1902. Zijn vader, Jan Dekker (zoon van een dijkwerker), was aanvankelijk boerenknecht. Hoewel hij weinig opleiding had genoten, had hij een bijzondere aanleg voor de handel. Hij begon in het klein ('met een netzak sajet en een potje mosterd') en wist zijn handel geleidelijk aan uit te breiden. Van het geld dat hij over had kocht hij regelmatig land, vooral hakbos dat zeer goedkoop was. Hij kocht ook de Maalkote. Bij zijn overlijden in 1872 liet hij meer dan 100 hectare land na. Omdat de jongste van zijn twee zonen reeds eerder overleden was, kwam de erfe nis geheel in handen van zijn zoon Pieter.8' 'Ook had ik daar veel omgang met het hoofd der school, den heer Sauer, een knappe, kundige man, zeer ervaren in de moderne talen en die daarover vele boeren jongens heeft opgeleid, om toegerust door de aangeleerde talen zich met buitenlanders zeer knap wisten om te gaan. Hij is daar een zeer beminde man, die de verjaardagen van arm en rijk niet ongemerkt voorbij liet gaan, maar allen een kort bezoek bragt, en daardoor algemeen bemind is. Hij was en is nog de geest van Wemeldinge, die de gave bezit allen te biologeren en daardoor met volle regt 'de ziel' genoemd te worden. Die gelukkige gave heeft hij dienstbaar weten te gebruiken om geluk en zegen te verspreiden waarmede alle dorpelingen gebaat zijn.' Eén van de mensen in Wemeldinge die veel indruk op Jan Adam Geill maakt, is zijn overbuurman Hendrik Christiaan Sauer. Meester Sauer, sinds 1862 hoofd van de openbare school in de Dorpsstraat, is gebo ren te Tholen op 14 juni 1836. Op jeugdige Afb. 5. Meester H.C. Sauer, hoofd van de openbare lagere school in de Dorpsstraat te Wemeldinge.(foto 1901, coll. Joh. de Groene). leeftijd is hij naar Wemeldinge gekomen, waar hij in 1859 door de gemeenteraad als hulponderwijzer wordt aangesteld. Op dat moment is hij echter al meerdere jaren als zodanig werkzaam, omdat de onderwijzer P. van Ree hem op eigen gezag had aange steld. Dit zal een speciale reden gehad heb ben. Op 4 juni 1857 is Hendrik Sauer namelijk te Wemeldinge gehuwd met Ger- rarda Adriana van Ree, evenals hijzelf afkomstig uit Tholen. Ten tijde van het huwelijk woont de ouderloze Gerrarda van Ree bij haar grootvader, meester van Ree in Wemeldinge. Meester Sauer is in Wemeldinge een man van aanzien, een uitstekend onderwijzer en een vraagbaak voor velen. Hij vervult zijn functie als hoofd van de school tot 1 febru ari 1910.9' 'Den onrijbaren zandweg die van Kapelle naar Wemeldinge leid deed mij de betrok- 5

De Spuije | 2001 | | pagina 7