1859), arts te Krabbendijke en Apeldoorn, Willem Marie (geboren 1861), officier van gezondheid in Nederlands-Indië en Adolf (geboren 1867). De jongste, Adolf, volgt na zijn opleiding aan de HBS te Goes, de art senstudie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Geen wonder dat Jan Adam grote verschillen constateert tussen het niveau van de heelmeestersopleiding die hij zelf destijds in de praktijk van Jan Persant Snoep volgde, en de wijze waarop nu de academische opleidingen plaatsvinden. Voldoende redenen inderdaad om uit te zien naar het moment waarop de stetho scoop aan de wilgen gehangen kan worden. Het zal daarbij een grote voldoening geweest zijn dat hij zijn praktijk aan zijn eigen zoon kon overgeven. Op 28 maart 1895 vestigt Adolf Geill zich als geneesheer in Nisse. Voorlopig blijft hij vrijgezel en bewoont samen met zijn vader, die 23 april tachtig jaar wordt, het dokters huis. De boer in Jan Adam Geill Een totaal ander aspect in het leven van Jan Adam Geill is zijn activiteit als agra riër. De grote crisis in de landbouw, begon nen met de neergang van de meekrapteelt omstreeks 1870, verhevigde vanaf 1880. Grote graanimporten uit Amerika en Rus land maakten concurrentie onmogelijk. De opkomst van de kunstmest begon de stal mest te verdringen en tastte zelfs het bestaansrecht van een deel van de veesta pel aan. Vele kleinere boerenbedrijven had den geen enkele overlevingskans. Arbei ders en kleine boeren trokken dan ook massaal als landverhuizer naar Noord- Amerika, in de hoop daar een nieuw bestaan te kunnen opbouwen. Het gevolg was dat boerderijtjes, bouw- en weiland en boomgaarden voor nauwelijks meer dan 'een appel en een ei' te koop waren. Het zou tot omstreeks de eeuwwisseling duren voordat de verhoudingen weer enigszins genormaliseerd waren. Jan Adam liefhebberde er wat in. Hij kocht links en rechts wat percelen grond, zelfs een boerderijtje. Voor de aankoop zal hij niet diep in de buidel hebben getast. In financieel opzicht heeft het hem ook niets opgeleverd. Integendeel, 'veel heeft mij groote schade aangebragt', schrijft hij zelf. 'Mijn rusteloos, bewegelijke leven heeft mij ook grof doen handelen in konijn fokkerij, waarvan de geheel knappen wisten te ver kondigen, dat 50 moederkonijnen een winst van 1000 konden opleveren. Ik liet daar voor een gebouw optrekken, dat in vakken verdeeld, eenmaal door mij met 500jongen was bezet. Het was een eigenaardig gezigt die vele jonge diertjes te zien dartelen, maar dat mij niets als schade heeft opgeleverd. Ik heb ook in meekrap gehandeld, ook in vlas. Ik heb ook een kleine boerderij opgerigt, behield twee koeien, waarvan ik de melk wilde verkoopen, maar die meer in huis stond en als chocolademelk is gebruikt. Ook heb ik mijn akkers bewerkt en om de vruch ten die daarop groeiden in de schuur te brengen, waarin ze gedorst werden en ik zoo leven in de brouwerij wilde brengen. Ik heb veel ondernomen en onderzocht om rijk te worden, maar veel heeft mij groote schade aangebragt. Koeien verkocht ik, konijnen en stal liet ik afbreken en stilzwij gend volgde ik het spreekwoord op: schoen maker blijft bij uw leest! De boomgaarden die door mij zijn aangelegd, waarin de boomen mooi groeien en mij hoop gaven en de gevolgen mij rente zouden opbrengen.' Over 1896 heeft hij inkomsten van ver kocht fruit van plm. 10 gemeten boom gaard, 2 gemeten zwarte bessen en 2 geme ten bruine bonen. Verder verkoopt hij in dat jaar een boerderijtje voor 2.000,— en heeft hij olmenbomen en canadapopulieren in bezit. Voor de hoofdelijke omslag van de gemeente Nisse wordt hij aangeslagen naar een inkomen van 1.800,— tot ƒ2.000,-.1» Het dorpsplein van Nisse Al is Jan Adam Geill oud geworden, dat betekent niet dat zijn leefomgeving hem onverschillig laat. Vanuit de dokterswo ning over het plein kijkend, heeft hij dage lijks het zicht op de dorpspomp. Het is een achttiende eeuwse pomp in Lodewijk XVI stijl, geplaatst ter vervanging van een ouder exemplaar. Een hardstenen kolos met bovenop een met koper beklede vaas. De pomp fungeerde in feite als verlengstuk 7

De Spuije | 2001 | | pagina 9