situatie met Berg en Rafoelken is ingetekend. van de Berg een zeer vreemde bocht maakt bij het 'Het Trafoelje/T Rafoelken'. Op dit punt kwam vanuit het zuiden het voetpad achter het Trafoelje bij de Heernisseweg. Er was ook een (niet openbaar) onverhard pad langs de berg en het Trafoelje. Het werd al vanaf 1649 genoemd in de overlo pers als een wegeling/weiland van 119 roe den afgedolven van een perceel boomgaard. Het vervolg van de Heernisseweg tot aan de stad Goes werd het Bergpad genoemd. Vanaf de Heernisseweg en het Bergpad kon men temidden van fruitbomen de nog ongeveer 3.5 meter hoge berg met flinke lindeboom zien liggen. Het onderzoek Bestudering van de orginele oude archief stukken leverde vele vermeldingen op van de berg en zijn omgeving. Belastinglij sten, verkoopakten, erfeniskwesties, ruzies en andere onenigheden, netjes beschreven door schout en schepenen. Secretarissen en rentmeesters zorgden voor nog meer infor matie. Er zijn niet veel gedetailleerde oude kaar ten van Kloetinge bewaard gebleven maar toch geven zij een goed beeld van hoe het was vóór de grote veranderingen in de 20e eeuw. De oudste kaart waar genummerde percelen duidelijk op te zien zijn is die van de landmeter Leendert Paardekoper. Deze is gemaakt rond de eerste registratie van het kadaster in 1832 en loopt tot 1860 parallel met de overlopers. De maten van de percelen veranderden in de loop der eeu wen nogal eens door splitsing of samenvoe gingen bij bouwaktiviteiten, erfenissen en door verkoop. Grofweg kunnen we het gebied in twee delen opsplitsen: het noordelijk deel - Het wal het zuidelijk deel - Het Rafoelken Bij het zoeken naar de geschiedenis rond deze motteberg kwam ik bekende namen tegen. Veelal van personen die in Goes en Kloetinge veel eigendommen bezaten, in hoog aanzien stonden en bijzondere amb ten uitoefenden. Dat bracht me op het idee om een komplete eigenarenlijst te maken op basis van de overlopers, het kadaster en de Goese gemeentelijke administratie. Soms heb ik om completer en duidelijker te zijn, de relatie met de huizen, hofsteden en boomgaarden rondom de motteberg en het Rafoelje bekeken en beschreven. Geschiedenis voor 1600 De geschiedenis van deze motteberg en het gebiedje rondom het Trafoelje begint onge veer tussen de 11e en 12e eeuw. In de oud ste bronnen van vóór 1500 is tot nog toe niets gevonden wat specifiek verwijst naar deze berg. Maar het begint vanzelfspre kend al bij het opwerpen van een heuvel aan een bevaarbare kreek of waterloop. De meeste 'vliedbergen' zijn in een le fase begonnen als woonterp of stelleberg aan de rand van een wat hoger gelegen gebied. Zo'n motteberg en voorhof moesten aanzien uitstralen en de eigenaren, die later ambachtsheren werden genoemd, lieten de aangroeiende schorren bedijken en tot 8

De Spuije | 2001 | | pagina 10