Afb. 4. Kadastrale kaart 1940-1945 - oude situatie met Berg en Rafoelken ingetekend. in de erfenis van zijn overleden moeder Adriana Izabella Ossewaarde, weduwe van Dignis Cornelis Keetlaer, oud burgemees ter en raad van Goes. De gehele waarde van dit buiten was 521 plus 50 voor de losse goederen. Hij werd toen dus de enige eigenaar van de buitenplaats Den Berg, met een hof, boomgaard en een hoveniers woning samen groot 2 gemet 168 roeden. Een buitenplaats met enige allure, met de bijzondere voorwaarde dat hij de geschoren olmen of lindebomen mocht blijven sche ren die op buurmans (Jan Landman) grond aan de zijde van de haag tussen de 'Mun- nikskappen' stonden. RAZE; inv. nr. 3156, fol. 113v-114, 1802 december 17. Dit buitenhuis stond ook bekend als het Zomerhuis en Keetlaersberg, genoemd naar de bekende Goese familie Keetlaer. In 1811 was volgens de overloper Jakobus de Wijs eigenaar van Het Wal. In 1818 was dat Marinius Koopman en in 1825 Johannes de Keizer. Van 1832-1853 was Bart H. Jansse de eigenaar van Het Wal. In de overloper van 1860 staat vermeld dat de landmeter en kaartenmaker L. Paarde- kooper het Wal in bezit heeft met nog enkele andere percelen rond de berg. Vol gens het kadaster is in 1852 Leendert Paardekooper eigenaar en later zijn weduwe Jannetje Tromp. Het tuinmans huis was gesloopt. Zo ontstonden er perce len met andere maten en verhoudingen. De boomgaard en het bos waren bouwland en tuin geworden. In 1873 gaat het bezit van Isaak Jansen Paardekooper over naar zijn weduwe Johanna Krina Vervenne. In 1878 was er weer heel wat veranderd. Het huis op de berg was groter geworden en op het erf waren schuren gebouwd. Het voormalig bos, boomgaard en bouwland zijn inmid dels weiland geworden. Alleen de vijver was niet veranderd. In 1907 verkocht deze familie Het Wal en omliggende percelen aan de N.V. Zeeuw- sche Fruitteelt Maatschappij te Goes. Dit bedrijf sloopte in 1912 het huis en de schu ren. Ook de ten westen en noordwesten gelegen percelen werden door hen aange kocht en samen vormden zij één van de ter reinen van deze N.V. onder de naam 'De boomgaarden 't Valckeslot'. Dat de berg bleef staan tussen de fruitbo men bewijzen enkele luchtfoto's gemaakt voor de bouw van het verpleeghuis Ter Valcke. Enkele andere benamingen van de motteberg Het Wal/Buitenplaats Den Berg Het Spookhuis en Spokebusboogert: in de boomgaard stond op de berg achter 't Rafoelje de 'villa 't Valckeslot' van de Zeeuwse Fruitteeltmaatschappij. Het huis werd het laatst bewoond door een arbei dersgezin en kreeg toen de bijnaam 'Het Spookhuis', (mondelinge mededeling), 't Valckeslot had destijds een tapvergunning en is tijdelijk geëxploiteerd als een ont spanningscentrum. Het Rafoelken Trafoelken/'t Rafoelje enz. groot 1 gemet 247 roeden. (Vermeldingen in de overlopers enz.) 11

De Spuije | 2001 | | pagina 13