De Brandweer stokken van de voormalige Gemeente Borssele Noten: 1) C. Dekker, 1971: Zuid-Beveland, de historische geogra fie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de Mid deleeuwen, blz. 494. 2) J. Van der Woude, Historisch Jaarboek 1981, blz. 136 en 137. Geraadpleegde literatuur en bronnen: L. J. Moerland en A. J. Blok, De straatnamen van Kloe- tinge. L.J. Moerland en A. J. Blok, (in voorbereiding), De veldna men van Kloetinge. C. Dekker, 1971: Zuid-Beveland, de historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de Middeleeu wen. C. Dekker en J. Kruisheer, 1973, Het klooster Jerusalem. J. van der Woude, Historisch Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland 1981, Het beleg van Goes. Gemeente Archief Goes, Verzameling De Witt Hamer, overlopers van Noord-Middel- en Zuidambacht in Kloe tinge nr. 1-33. Oud Archief Waterschap de Zeeuwse Eilanden, overlopers van Noord- Middel- en Zuidambacht in Kloetinge 362 en 363. Gemeente Archief Goes, RAZE: Rechtelijk Archief Zeeuwse Eilanden. Gemeente Archief Goes, Archief van het Gerecht en de Weeskamer van Kloetinge no: 20. 1548-1811 en bewerkin gen in mappen K 15, 16, en 28. Gemeente Archief Goes, diverse oude kaarten o.a. van: J.F. Metzger inv. nr. 129 en 131 uit de verzameling A.J. Blok en van L. Paardekoper inv. nr. 15 uit de verzameling Lens hoek. Mondelinge informatie van: Dhr. A. Beenhakker en Dhr. M.M. Noordhoek. Peter Fraanje, Goes In het Museum voor Zuid- en Noord-Beve land worden een zestal stokken bewaard die toebehoorden aan het brandweercorps van Borssele. Aan deze stokken is nog een familie verhaal verbonden dat weinigen bekend is. Genoemde stokken zijn namelijk gemaakt door mijn grootvader (Fam. Boek 9.B.4.2). Het bijzondere van het verhaal is dat zijn zoon Willem bij het schilderen van de rood-witte banen de stokken voorzichtig moest draaien. Dat dit niet altijd gladjes verliep zal degene die een Fraanje karakter bezitten of kent niet verbazen. De grootste stok was voor de brandweer commandant, de drie iets kortere voor de onderbrand meesters. Een van die kortere stokken heeft volgens mijn moeder altijd in de kamer naast de 'plattebuze' van haar ouders gestaan. (Tobyas Walhout). Zij wist nog te vertellen dat haar vader als er eens brand was, of bij oefening, hij deze stok pakte en naar het brandweer 'kotje' ging. De stokken zijn momenteel opgeborgen in het depot. Als iemand deze stokken eens wil zien is het verstandig vooraf een afspraak met het Museum te maken. Het depot nummer is no. 1664 tot 1669, rubriek 3-C-4. Afb. 1. De brandweer stokken. 15

De Spuije | 2001 | | pagina 17