Een vergeten weggetje Johan Boogaard In het 'Nieuwsblad voor de Bevelanden' van 10 april 2001 verscheen een berichtje, waarin mededeling wordt gedaan over een aan te leggen fietsroute van de nieuwe wijk Overzuid naar de Goese binnenstad. Deze route zou dwars door het parkgebied van Goes-Zuid naar de Kastanjestraat moeten lopen. In het zelfde bericht wordt melding gemaakt dat het bestaande bruggetje over de watergang inmiddels is afgebroken, vanwege de zeer slechte staat waarin het verkeerde. Belanghebbenden hebben aan gedrongen op spoedige aanleg van een nieuw bruggetje, waarover de fietsroute zou moeten lopen. Verder blijkt dat in een overleg tussen ambtenaren stadsontwikkeling en verte genwoordigers uit de wijk is afgesproken dat er pas op de plaats gemaakt zal worden in verband met plannen rond de ijsbaan. Deze adempauze geeft mij de gelegenheid een aspect naar voren te halen dat in deze discussie nog niet is opgenoemd: nl. een vergeten weggetje. Enig onderzoek ter plaatse en bestudering van oude kaarten maakt het volgende dui delijk. De wijken Goes-Zuid en Overzuid liggen beide in het voormalige Goes-Ambacht, ten zuiden van de stad. Het Goes-Ambacht was verdeeld in een aantal hoeken, zoals de Bakkershoek, de Hubelamshoek, de Terwel hoek enz. De beide wijken liggen groten deels in de Hubelamshoek. Het Ambacht, een gebied met boomgaarden, bouwland en weilanden, werd doorsneden door een aan tal landwegen. Deze landwegen, Poelweg I, II, III, enz. genoemd, waren gedekt met macadam. Pas later werden ze geasfalteerd. Van dit wegenpatroon is door de aanleg van de wijk Goes-Zuid en het industriege bied 'De Poel' weinig meer terug te vinden. Alleen aan de westkant van de wijk Goes- Zuid zijn de Watervlietweg, het Pijkes- wegje en de Poelweg (nog) redelijk in tact. In de wijk Goes-Zuid zijn nog slechts twee stukjes wegeling in echt oorspronkelijke staat overgebleven. aEen deel van het Nissepaadje, een ker kenpad dat liep van Poelweg IV (nu ter hoogte van de Lindenstraat) naar de 's- Gravenpolderseweg vlak bij de water gang (hoek Beukenstraat). Van dit paadje is het middengedeelte van Popu lierenstraat tot de speeltuin aan de Lijs terbesstraat in de oorspronkelijke staat gerestaureerd, waarbij een aantal knot wilgen gespaard is gebleven. Afb. 1. Het afgebroken bruggetje (foto Gemeente archief Goes). 17

De Spuije | 2001 | | pagina 19