Kadastrale atlas van Zeeland 1832 Evenals in andere provincies worden in Zeeland op regelmatige tijden kadastrale atlassen in druk uitgegeven door de stichting Kadastrale Atlas Zeeland, opgericht met als doelstelling: het per gemeente in Zeeland vervaardigen van bronpublicaties van de kadastrale administratie van de oprichting van het Kadaster in 1832. De afgelopen jaren zijn in Zeeland reeds 13 kadastrale atlassen verschenen. In september 2001 verschijnt nummer 14, de atlas van Kapelle, bevattende de voormalige gemeenten Kapelle, Wemeldinge en Schore. Het Kadaster Ons land kent sinds 1832 een landelijk Kadaster. Bij de invoering stonden twee doelstellingen centraal: een rechtvaardige belastingheffing en het waarborgen van rechtszekerheid bij het verkeer in onroerend goed. Om beide doelstellingen te realiseren, is een omvangrijke administratie opgebouwd waarin alle zakelijke rechten op alle gronden werden beschreven. Ook werd het gehele land opgemeten en in kaart gebracht. Hoewel sinds die tijd alles al vele malen is gewijzigd, zijn van de oorspronkelijke situatie van 1832 zowel de kaarten als de registers bewaard gebleven. Zij geven ons nu een interessant beeld van de eigendomsverhoudingen in dat jaar. De atlas De atlas van Kapelle bevat, naast de kadastrale kaarten en beschrijvingen, ook interessante illustraties, kaarten en foto's uit de pré-kadastrale tijd, dat wil zeggen de periode voor 1832. Verder geeft de atlas 1832 een alfabetische index van alle eigenaren die in de drie gemeenten in 1832 eigendom of andere zakelijke rechten op onroerend goed bezaten, als mede een perceelsgewijze opsomming van alle gekadastreerde percelen. Behalve de puur kadastrale informatie zijn er ook nog andere geschied kundige feiten opgenomen. Frank de Klerk en Martin Zuidhof, archief medewerkers bij de gemeenten Kapelle en Goes, beschrijven een aantal geschiedkundige feiten van woningen en andere objecten in de diverse dorpen, waaronder de herberg De Zwaan te Kapelle, het marktplein te Biezelinge en de brouwerij in Wemeldinge.

De Spuije | 2001 | | pagina 22