Reacties van lezers Reacties op artikel 'De heel- en vroed- meester Jan Adam Geill'. Wat een artikel in de Spuije bij lezers los kan maken, kunnen we opmaken uit een brief die de heer J. Koster te Borssele ons op 23 december 2000 schreef. Nadat hij de eerste twee afleveringen over het leven van Jan Adam Geill had gelezen, viel het tegen dat het vervolg niet was opgenomen in het jubileumnummer. We citeren uit zijn brief: 'We haalden dus opgelucht adem toen wij deel III hadden gevonden in het meest recente nummer. Intussen hebben wij hier uit de les getrokken dat het wellicht dienstbaar is om eens te laten merken dat een artikel gewaardeerd wordt. Het betreffende artikel werd door mij niet alleen op prijs gesteld omdat het zich gro tendeels afspeelt in de omgeving van Waarde en Krabbendijke (waar toch rela tief schaars over geschreven wordt) maar ook en vooral omdat in mijn familie de naam 'dokter Geill'niet onbekend is. Mijn opa (geboren Krabbendijke, 29 november 1874) oefende lange tijd een bodedienst uit tussen Krabbendijke/Waarde en Goes. Een van zijn min of meer vaste klanten was dokter Geill die zijn medicijnen regelmatig op die manier bezorgd kreeg. Daartoe had opa achter de bok van zijn wagen een kistje gemonteerd van zodanige afmetingen dat mijn vader en zijn broer (in hun vroegste schooltijd) er in pasten. Een van hun sma kelijke verhalen was dan ook dat ze zich daarin verstopt hadden en dachten een rit naar het verre Goes mee te maken tot opa aan de rand van Krabbendijke het deksel oplichtte en zie dat ze nu maar weer naar huis moesten gaan. In het pikkedonker!' De dokter Geill waaraan de heer Koster refereert, was George Frederik, één van de zonen van Jan Adam. Deze was huisarts te Krabbendijke en later te Apeldoorn. Reacties op artikel F.F. de Soomer. Diverse lezers hebben gereageerd op de tekening aan de binnenzijde van de kaft van de vorige Spuije. Hier was een teke ning van de molen van Wolphaartsdijk afgebeeld, een pentekening door Fidelius Franciscus de Soomer. Zoals vermeld ver trok hij met zijn vrouw in 1949 naar Bel- gie. Daarna is hij terug in Goes gekomen. Hij overleed hier op 3 september 1969. Lezer A.J. Beenhakker deelde mee dat hij een houtsnede van De Soomer bezit, voor stellend Kloetinge bij zomerdag, genum merd 29/100. De Soomer was overigens professioneel geschoold aan de Koninklijke Academie in Antwerpen. Om economische redenen was hij fotograaf geworden. Ook was hij in Goes betrokken bij de exploitatie van een bioscoop. Er is een artikel aan hem gewijd in de Zeeuwse Encyclopedie, deel III, blz. 107. Ook komt hij voor in het Schil derlexicon van Scheen. Andere reacties van lezers betroffen foto's die De Soomer gesig neerd had. Een foto was van een gezin; De Soomer had losse foto's tot een foto samen gevoegd en kunstzinnig geretoucheerd. Ook in het gemeentearchief bevinden zich enkele, meestal groepsfoto's, van De Soomer. Reacties op zoekplaatje Spuije nr. 52. Mevrouw Anna de Graag-Zuidweg, Wil- helminadorp laat ons telefonisch weten in het verleden bekend te zijn geweest met deze boerderij in de Oostpolder bij Krab bendijke en de bewoners. Van links naar rechts Lena of Maria Zuidweg, bij de bok- kekar Jan en Dankert Woutersen en rechts poseert het echtpaar A. Woutersen-Sneep. Zij voegt hieraan toe de namen van de 2 dochters Willemijn en Ina Woutersen. Opname moet gemaakt zijn rond 1915. De heer Jan Geensen, 's-Gravenpolder stuurt ons een fotokopie van een bladzijde uit 'Kent U ze nog die van Krabben dijke'. Onder de afbeelding van deze mooie boerderij wordt vermeld: 'Een bijzonder mooi plaatje toont ons de boerderij of ook wel de hofstede die de naam 'Oostpolder' draagt, onder Krabben dijke. Van links naar rechts de dienstbode Adriana Zuidweg, die ons links op het plaatje, bij de koe, aankijkt; vervolgens zien we de bokkekar, met de bok ervoor en 30

De Spuije | 2001 | | pagina 38