in de wagen Jan Dankert Woutersen. Naast de wagen staat Adrie Woutersen. Rechts poseert het echtpaar A.P. Wouter sen en mevrouw W.P. Woutersen-Sneep. Laatstgenoemde was de eigenares van deze prachtige boerderij'. De heer Mart de Goffau, Middelburg schrijft ons: de foto is afgedrukt in het boekje 'Krabbendijke van toen en nu' van Mat Weststrate - Hulst: Van Geyt - ISBN 90-5327-069-8 pagina 28. Het bijschrift luidt 'zie idem hierboven bij J. Geensen. De boerderij en het woonhuis zijn thans vernieuwd. De heer Chr. Korstanje, 's-Heer Abts- kerke schrijft ons 'het plaatje van de boer derij is de Hoeve Wouterse in Krabben dijke'. Verder noemt de heer Korstanje het zoek- plaatje in de Spuije nr. 51 'een koopdag in Kamperland' in 1910. Geen kado voor het geven van deze infor matie, wel heel veel dank voor het meeden ken. Het is prettig als lezers reageren. De verstrekte informatie is inmiddels ver werkt en doorgegeven. Hartelijk dank. De redactie De Zuid-Bevelandse ingelegde kist. Bij het verschijnen van het artikel over de 'Zuid-Bevelandse ingelegde kist'van Ireen Schmid1' was ik bezig met het bewerken van de Armenrekeningen van Ovezande.2' Uit diverse posten bleek dat het armbe stuur voor de wezen, die onder hun directie vielen een kleerkist lieten maken, wanneer de betreffende wees niet meer besteed diende te worden, maar tegen betaling bij een boer ging werken. Het verdiende loon diende dan wel te worden afgedragen aan het armbestuur. De eerste notitie betreft de aankoop van een kleerkist voor Cornelis Abelse Stee naart,3' die al jaren was besteed bij kleer maker Jan de Koster, maar die toch voor boerenknecht koos. De kist werd in 1767 aangeschaft bij Aarnoud de Hooge voor een bedrag van 14 schelling en 4 grooten vlaams (L 0:14:4 vis). Het moet een een voudige kist geweest zijn, vervaardigd van grenen of vuren hout, want in die zelfde rekening zijn de kosten (12 schelling vlaams) genoteerd voor het maken van een doodkist voor de twaalf-jarig wees Tannetje van Wigt,4' die timmerman Andries van Schaick in rekening bracht De 2 schelling en 4 grooten vlaams meer kosten voor de kleerkist betreffen het slot, de hengels en hoekijzers. In 1779 kocht het armbestuur van de Heer M. Slabber een kleerkist voor het bedrag van L 2:17:9 vis. Helaas is de naam van de wees, waar de kist voor werd gekocht niet bekend, maar het zou Jan Janse Slabbe- koorn5' geweest kunnen zijn, want in dat jaar is hij de enige jongen, die als wees onder het armbestuur viel. Natuurlijk zullen het niet zulke fraai bewerkte kisten geweest zijn, zoals de rijke boerenzoon Jan op 't Hof die meekreeg, toen hij op 14-jarige leeftijd het huis uit ging om de boerenstiel te leren. Jan de Ruiter Noten: 1) De Spuije nr. 52, vooijaar 2001, blz. 14-20. 2) Archief gemeente Ovezande, doos 168, gemeente archief Borsele te Heinkenszand. 3) Doopboek N.H. kerk Ovezande/Driewegen. Cornelis Stee naart werd op 4 november 1750 te Ovezande geboren. 4) idem, Tannetje van Wigt werd geboren op 23 septem ber 1755 te Ovezande. 5) idem, Jan Slabbekoom werd op 21 april 1765 te Ove zande geboren. 31

De Spuije | 2001 | | pagina 39