Een financieel stuk vermeldt de namen van wat waarschijnlijk het bestuur was. Het waren: de opperdirecteuren D.C. Keet- laer en W. Canisius, het dirigerende lid Is. Huijsman en de honoraire leden Corne lls van Citters van Bruëlis, Anthonie Osse- waarde en Marcus Boddingius. Dirigerende leden zaten waarschijnlijk in het bestuur en honoraire leden zouden wij tegenwoordig donateurs noemen. Ook is een lijst van oefenende leden bewaard gebleven. Hierop komen de namen voor van, naar alle waarschijnlijk heid, nogal wat zoons en andere familiele den van de bestuursleden en de donateurs. Merkwaardig is dat er zelfs een Engelse naam bijstaat: Griffin Jonis. (Jones?) Het 'Teekencollegie' was geen lang leven beschoren. Na 1785 wordt er niets meer van vernomen. Kijkend naar de namen van de leden en naar de vakken, waarin les werd gegeven kunnen we voorzichtig concluderen dat het 'Teekencollegie' toch te veel een hobbyclub voor beter gesitueerden was met een veel te hoog gegrepen lesprogramma. Aan de jongeman die daadwerkelijk in de timmer- winkel werkte was dit niet besteed en bovendien was het hoogstwaarschijnlijk onbetaalbaar.2' Afb. 3. Tekening van J. v.d. Visse uit 1849. Arch, 't Nut, nr. 83. HTA Gemeentearchief Goes. 3. De rol van het 'Nut' In 1816 werd in Goes een departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opgericht. De belangrijkste doelstelling van deze vereniging was om door middel van allerlei activiteiten het volk te verheffen, een bijdrage te leveren aan de volksopvoe ding. Het is dan ook niet verwonderlijk dat in de boezem van het Nut het idee ontstond om een tekenschool op te richten. Het initiatief kwam van D. de Koning Bzn., de stadsar chitect. Tijdens de vergadering van 16 sep tember 1819 deed hij zijn voorstel, waarbij hij tevens zijn diensten aanbood om koste loos les te geven. Het voorstel werd aanvaard en er werd een commissie in het leven geroepen om de haalbaarheid te onderzoeken. Hierin namen de heren De Koning, Slabber en Steendijk zitting. Deze commissie zette er vaart achter. Een maand later is er al een reglement opgesteld en door het Nutsbe- stuur goedgekeurd. Het was nu zaak om een bestuur te benoemen en onderwijsge venden te zoeken. Het bestuur, allen Nutsleden, werd als volgt samengesteld: M. Sabber werd president, de andere bestuursleden waren Mr. F. van Deinse, A. Brandt en W. Braam. De laatste twee waren plaatselijke kunstenaars. De onderwijsgevenden werden, door bemid deling van D. de Koning, gezocht en gevon den. Naast De Koning werden H.O. Muller, M. Timmermans en Molemaker de docen ten. In november 1819 werd bericht ontvangen van de raad van de Stad Goes dat ze mee werken aan de oprichting van de teken school. Ze bieden een lokaal van de Latijnse School aan de Beestenmarkt aan. 3

De Spuije | 2001 | | pagina 5