Vliedbergen in de ambachtsheerlijkheid van Kloetinge (deel 2) De BergHet Wal, een afgegraven berg aan de voormalige Heernisseweg op het terrein van het Verpleeghuis Ter Valcke, Valckeslotlaan 200, 4441 SE Goes D. de Koning-Kastelijn Inleiding Deze motteberg lag in het Noordambacht van de Heerlijkheid van Cloetinge in een groot gebied met boomgaarden dat ook wel het Valckeslot werd genoemd. Het perceel waarop de berg stond werd samen met de omliggende gronden in 1957/58 gekocht door de gemeente Goes voor de aanleg van de nieuwe stadswijk Goes-Oost. Het rondom in de boomgaarden gelegen bergje was toen eigendom van de 'N.V. De Zeeuwse Fruitteeltmaatschappij'. Eind jaren vijftig van de vorige eeuw moet de berg zijn afgegraven zonder verder archeo logisch onderzoek. Op het bewuste perceel begon men in 1962 aan de bouw van het verpleeghuis Ter Valcke, dat in 1965 fees telijk werd geopend. Het perceel boomgaard genoemd het Valckeslot in 1707 is vermoedelijk perceel 145 (kaart L. Paardekoper) ten westen van Het Wal. Deze boomgaard hoorde niet tot de direkte goederen van de eigenaren van het Wal of Trafoelken en lag dus buiten het onderzochte gebied. Het huis/een hofstede het Valckeslot zien we getekend op de kaart van de gebr. Hattinga gemaakt 1753. Op deze motteberg is pas eind 18e eeuw een buitenhuis/villa gebouwd. In de 20e eeuw is men de toen vervallen villa op de berg het Valckeslot gaan noemen omdat het gelegen was in de boomgaarden van het Valckeslot. Deze boomgaarden van de N.V. Zeeuwsche Fruitteelt Maatschappij lagen als een groot fruitteeltgebied rondom de berg Het Wal ten noorden van de toen malige Heernisseweg en het Bergpad en strekte zich uit tot aan Schipperswegeling. Geografisch Het onderzochte gebiedje rondom Het Wal en Het Trafoelken lag tot 1940 in het noordwestelijk deel van de gemeente en Heerlijkheid van Cloetinge, ten oosten van de z.g.n. '100 gemeten', die al in de 15e eeuw aangekocht waren door de stad Goes. In de direkte omgeving van de berg zijn in het verleden enkele markante ofwel merk waardige bijzonderheden te zien geweest die we nu nog in oude bewaard gebleven archiefstukken kunnen lezen. De overlopers beschrijven zeer gedetail leerd de ligging van de percelen, hofste den/huizen en wegen. Bekijken we oude kaarten van dit gebied dan zien we dat de Heernisseweg, nu 's-Heer Elsdorpweg genoemd, ter hoogte Afb. 1. Luchtfoto 1950 - het gebied met Berg en Rafoelken is ingetekend. 7

De Spuije | 2001 | | pagina 9