Afb. 4. Mr.R.W. baron van Lynden, Commissaris des Konings in de provincie Zeeland van 1860 tot 1876. (Documentatiecentrum Middelburg). bevelingsbrief van de Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, die tot de kennissenkring van de familie behoorde.5 Dan komt er evenwel vanuit Kapelle, waar de interesse van Kakebeeke bekend is, een onverwachte actie op gang. Een brief van 5 december van de gemeenteraad aan de Commissaris des Konings maakt duidelijk dat er vanuit de gemeente sterk wordt aan gedrongen om een ingezetene van de gemeente tot burgemeester te benoemen: '...dat de openbare meening in deze gemeente zeer gestemd is tegen het denk beeld dat iemand van elders, geen ingeze tene der gemeente, tot Burgemeester zou worden benoemd, ja dat zulks beleedigend voor de gemeente zou te beschouwen zijn.' Ook de gemeenteraad zelf deelt deze alge mene mening. De brief is ondertekend door de oudste wethouder Jozias de Jager en de secretaris P.J. van der Mandere (zelf één van de kandidaten). Blijkbaar richt men zich met name tegen de kandidatuur van Kakebeeke. Het waarom hiervan is ons niet duidelijk. Mr. Van der Bilt schrijft over de openbare mening aangaande dit aspect aan de com missaris: '...zoo zelfs dat ik het bij vorige gelegenheden betrekkelijk andere gemeenten nimmer zoo heb opgemerkt; dat daarbij ook de kandidaat W.L. Kakebeeke, wiens kandi datuur hier bekend is, ter sprake komt zal ik U wel niet behoeven op te merken. Die zoo sterk uitgesproken meening geeft mij aanleiding om U bepaald te ontraden iemand van buiten de gemeente voor de te vervullen betrekking aan te bevelen.'6 Mr. Van der Bilt zal het feit dat men in Kapelle Kakebeeke tot 'persona non grata' had verklaard, niet hebben gestoord. Inte gendeel, indien mogelijk zou hij het achter de schermen alleen maar hebben gestimu leerd. Het maakt het hem een stuk makke lijker. Adriaan Meijaard Dit is echter niet alles wat er speelt. In het gehucht Eversdijk woont op de hofstede Geerhoek de landbouwer Adriaan Meijaard. Deze van 's-Heer Abtskerke afkomstige boerenzoon is hier terecht geko men door zijn huwelijk met Johanna de Jager, dochter van Jan de Jager en Paulina Zuidwegt, de voormalige eigenaren van de boerderij.7 Vanaf 3 september 1861 is Adriaan Meijaard lid van de gemeenteraad. Na het overlijden van wethouder Cornelis West- veer op 14 december 1866 is hij tot wethou der benoemd. In de gemeenteraad laat hij zich kennen als een stugge en onbuigzame figuur, die geen gelegenheid onbenut laat als het er om gaat de 'Kapelse' invloed te dwarsbomen. Vooral als er maatregelen ter sprake komen om het onderwijs of de leef omstandigheden van de arbeidende klasse te verbeteren kiest hij voor een negatieve invalshoek en een harde opstelling. De arbeiders op zijn boerderij zullen niet te benijden geweest zijn. Het overlijden van burgemeester Jan van 15

De Spuije | 2001 | | pagina 17