Mr. Van der Bilt, 'dat zij partijzucht in de hand zou werken en of een van beide de kracht zou hebben zich daarboven te verhef fen moet ik betwijfelen.' Hij bedoelt daar mee dat het niet verstandig is om de tegen stellingen tussen de beide delen van de gemeente nog meer aan te wakkeren. Een aanvullende poging Adriaan Meijaard heeft er bij nader inzien te weinig vertrouwen in dat het aan de Commissaris des Konings gerichte rekest voldoende zoden aan de dijk zal zetten. Er moet zwaarder geschut in stelling worden gebracht. Het is om die reden dat de inwo ners van Kapelle uitgenodigd worden om zich op woensdagavond 4 december 'te ver voegen in het gemeentehuis bij Wouterse'(de herberg De Zwaan waarin de rechtkamer gevestigd is). We lezen er over in een door 'een burger' ondertekend inge zonden stuk in de Goesche Courant: 'Het meest van alle candidaten, hoort men den naam noemen van A. Meijaard, wet houder dezer gemeente. He sensatie, die omtrent dezen persoon heerscht, is grooten- deels toeteschrijven aan hetgeen hier deze week voorgevallen is. Door een persoon uit het naburige Biezelinge werd een adres aan den koning opgesteld, houdende verzoek om bij de benoeming van een burgemeester dezer gemeente Zijne keuze te vestigen op A. Meijaard. .Hier zat de man met zijn adres, om alle aanwezige burgers uitte- noodigen het adres te onderteekenen, daar, volgens zijn zeggen, niemand anders in de gemeente geschikt was om de plaats van den overledene te vervullen. Geen enkel bur ger van Kapelle kon evenwel besluiten, om het adres met zijne handteekening te voor zien. ...Van de geheele zaak werd evenwel veel ophef gemaakt, daar zoo iets vroeger volstrekt niet bekend was aan onze burgerij. Een ieder keurt het af, dat onze wethouder Meijaard eene dusdanige beweging niet tegengaat, en zulks zal hem niet in de gunst en de achting van de burgerij doen rijzen.'9 Een faliekante miskleun, maar het door 'een persoon uit het naburige Biezelinge' opgestelde adres aan Z.M. Koning Willem Afb. 6. De herberg De Zwaan, waarin van oudsher de rechtkamer gevestigd was. (ansichtkaart omstreeks 1900). 17

De Spuije | 2001 | | pagina 19