gezellige familiebijeenkomsten gevuld geweest zullen zijn. Iedereen die maar enigszins boven het niveau van de dorpsroddel uit kon komen en die - al was het nog zo weinig - achter de schermen kon kijken, wist het van te voren: alles overwogen hebbende was er maar één kandidaat die in aanmerking kwam als nieuwe burgemeester van de gemeente Kapelle. Dat was Paulus Johan van der Mandere. De nieuwe burgemeester Kijken wij achteraf als buitenstaander naar de procedure, dan is de vraag hoe groot de objectiviteit was van de advisering aan de Commissaris des Konings. Op 23 december 1872 schreef de commissaris een uitgebreide brief aan 'Zijne Exeellencie den Minister van Binnenlandsche Zaken'. In deze brief week de commissaris geen duim breed af van de informatie en de adviezen die hij van mr. Van der Bilt had ontvan gen. 'Ik heb', zo schreef hij, 'ook met het oog op de verschillende, hiervoren vermelde ver zoekschriften, een vertrouwelijk onderzoek ter zake ingesteld...'. Uit niets blijkt dat de mening van mr. Van der Bilt getoetst is. Op voordracht van de Minister van Bin nenlandse Zaken de dato 28 december 1872 vond bij Koninklijk Besluit no. 3 van 3 januari 1873 de benoeming van P.J. van der Mandere tot burgemeester van de gemeente Kapelle plaats. Op donderdag 16 januari 1873 legde de nieuwe burgemees ter te Middelburg de ambtseed af en reisde daarna per trein naar Kapelle. 'Ten twee ure kwam de burgemeester van Middelburg, waar hij den eed had afgelegd, aan het station te Kapelle aan en werd daar opgewacht door de voornaamste ingezete nen, die hem bij monde van den heer A. Nijssen Az. welkom heetten en hem de belangen der gemeente aanbevalen. 'We zijn verheugd, dat we juist u als hoofd onzer gemeente kunnen begroeten', zei de heer Afb. 8. De grafsteen van Adriaan Meijaard op het kerkhof van Eversdijk, op een luttel aantal meters van de boerderij Geerhoek. (foto T. Lepoeter-Boes, 2001). 19

De Spuije | 2001 | | pagina 21