Accijnsperikelen in 1694 W.P. den Toom Dat sommige belastingmaatregelen niet altijd in goede aarde vallen is aan de koffie tafel regelmatig te beluisteren. Er zijn altijd mensen die menen dat zij zelf in het bijzon der te lijden hebben van bepaalde maatrege len waaraan kosten zijn verbonden. Meestal vallen er dan beledigende woorden aan het adres van de overheid en nog een stap verder is dan dat er soms ook sprake is van fysieke bedreiging van ambtenaren. In het onderstaande nemen wij u mee naar een voorval van deze aard dat zich in Goes afspeelde aan het eind van de 17e eeuw. Herman Gerritz Legger had in november 1694 zijn dochter naar het belastingkantoor gestuurd om bepaalde formulieren (briefties) voor hem te halen. Zijn dochter was echter onverrichterzake teruggekeerd met de mede deling dat dit niet mogelijk was. Ze had de indruk dat ze stiekem was uitgelachen en zij voelde zich beledigd. Haar vader was op het belastingkantoor verhaal gaan halen en had de heren ambtenaren eens flink de waarheid gezegd. Herman had gedreigd zich te bekla gen bij de stedelijke overheid. In zijn drift was hij te ver gegaan. Hij had oneerbiedig (irreverentelijk) over de overheid gesproken. Verder had hij nogal wat lawaai (straetgerugte) bij zijn bezoek gemaakt. Herman liet het daar niet bij en was nogmaals naar het kantoor gekomen. Hij beledigde toen een con troleur en een commies. Bij een daaropvolgend bezoek aan het belastingkantoor schold hij de contro leur opnieuw uit. Herman stond toen vloekend en tierend in de deuropening en zwoer dat hij de controleur door "zijn ziel zou stoten". Voorts brulde hij dat hij hem in "riemen zou snijden" en toen de controleur niet snel genoeg naar bin nen ging, greep Herman hem bij zijn rok. De rok werd half opengerukt toen Herman de controleur de straat op trok. De controleur werd voor hond uit gemaakt en voortdurend bedreigd. Tijdens de rechtzaak stelde de eiser dat het gedrag van Herman niet getolereerd kon worden. Hij wilde dat de verdachte flink werd gestraft. Het vonnis luidde dat Her man tot 5 dagen hechtenis werd veroordeeld met betaling van een boete van 200 Carolus- guldens en de proceskosten. Veel is er na drie eeuwen niet veranderd. Dergelijke zaken komen nog steeds voor. Wel worden belastingambtenaren voor zover bekend, niet regelmatig bedreigd, maar dit geldt niet voor ambtenaren van de gemeen telijke sociale diensten. Deze ambtenaren zijn er aan gewend geraakt om regelmatig scheldwoorden en schuttingtaai naar zich toe te krijgen. In die zin heeft de beschaving in de voorbije periode maar weinig vooruit gang geboekt. Het aanspannen van een pro cedure in verband met een belediging van een "ambtenaar in functie" (smaadproce- dure) maakt heden ten dage voor de recht bank vrij weinig kans. Worden ambtenaren vandaag de dag nog bij hun "rok" gegrepen? Dat komt voor. Wel is het zo dat men zich te weer stelt tegen het risico van fysieke bedreiging en handtaste lijkheid. In de spreekkamers van de sociale diensten bevinden zich alarmknoppen om direct hulp te kunnen inroepen. Bron: RAZE 1574, folio 153. Afb.l. Ook in het oud-Hollandse kwartetspel 'Boe- renschroom' speelt de weigering om belasting te beta len een belangrijke rol. Dit spel bevindt zich in het Belastingmuseum in Rotterdam. 21

De Spuije | 2001 | | pagina 23