Mededelingen van het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland Frank de Klerk De drie musea van deze regeling staan voor ingrijpende veranderingen. Te begin nen met het museum in Yerseke: de gemeente Reimerswaal heeft aangegeven dat men de deelname in de gemeenschap pelijke regeling wil beëindigen. Dit bete kent dat Reimerswaal niet langer bij het museum in Goes betrokken blijft. Boven dien houdt de bemoeienis van de andere vier Bevelandse gemeenten met het museum in Yerseke op. Reimerswaal wil dit zelf verder gaan beheren. In het begin dit jaar verschenen "Masterplan" werden voor het museum te Yerseke goede vooruit zichten geschetst, mits een locatie meer bij het water zou worden gevonden. Deson danks is in Reimerswaal het besluit geval len om af te haken bij de regeling. Wat dit precies voor het museum aan het Kerk plein betekent is nog niet duidelijk. Het Fruitteeltmuseum aan de Biezelingse- weg blijft zich in een grote belangstelling verheugen. In de herfstvakantie was er op zaterdag 27 oktober een groot evenement, de zogenaamde Appeldag, met het determi neren van fruitrassen door de stichting Landschapsbeheer, waar veel belangstel ling voor was. Het jaar 2001 wordt afgeslo ten met een tentoonstelling van foto's over fruitteelt uit de oude doos. In januari- maart 2002 is er een expositie gepland over het bijna 100-jarig bestaan van het Proef station voor de Fruitteelt te Wilhelmina- dorp. Dit jubileum werd op een jaar na gehaald, het in 1901 opgerichte instituut werd in 2000 opgeheven en verplaatst naar Rijswijk. In april-juni van komend jaar staat een tentoonstelling met werk van de illustrator Van der Schelde op het pro gramma. Hij heeft tal van illustraties gemaakt voor lesboeken over fruitteelt. Aan de Singelstraat in Goes zijn de voorbe reidingen voor de grootscheepse operatie in volle gang. Even kort samenvattend: het marketingplan voor de musea van begin 2001 schetst een voorspoedige ontwikke ling van het musea mits er een aantal keu zes wordt gemaakt en er wordt geïnves teerd. In het daaropvolgende presentatieplan wordt de globale indeling van het "nieuwe" museum geschetst en wordt een ambitieniveau geformuleerd. De bestuursleden van de vier deelnemende gemeenten hebben dit plan onderschreven. Een struikelblok bij het uitvoeren van de plannen vormt de toestand van het museumgebouw. Dit, deels 15e-eeuwse gebouw was 15 jaar geleden zeer ingrij pend gerestaureerd. Door verkeerde aan names en behandeling is het gebouw helaas in snel tempo instabiel geworden. Het houten karkas van het gebouw dient dringend te worden verstevigd. Dit bete kent dat nu eerst het museum leeg moet worden geruimd. Daarna volgt de bouw kundige ingreep. Ondertussen zal er aan de nieuwe inrichting worden gewerkt. Na het opknappen van het gebouw kan de nieuwe inrichting geïnstalleerd worden, en kan uiteindelijk het museum opnieuw zijn deuren openen. Al met al zal er wel een jaartje mee gemoeid zijn. Er wordt op dit moment gestudeerd op de mogelijkheden om bij de vier deelnemende gemeenten exposities met delen van de collectie op te zetten. 32

De Spuije | 2001 | | pagina 34