M^OOËLBvfe-' ^^mjofa Inhoud Woord vooraf BEW. EX. Woord vooraf Welk Kats? Welk Wisse(n)kerke? Ad Beenhakker2 Adriaan de Puijt: stuurman van ter Goes Jan de Jonge 7 Perikelen rondom een burgemeestersbenoeming G. J. Lepoeter12 Accijnsperikelen in 1694 W.P. den Toom 21 Een dubbele moord in Hoedekenskerke J.H. Midavaine22 Activiteiten Hanny Louisse29 Opsporing verzocht31 Contributie 31 Mededeling museum Frank de Klerk 32 Boekindruk - Behoudend maar buigzaam. (Boeren in West-Zeeuws-Vlaanderen 1650-1850) Hugo de Potter33 Heemkundige actualiteit35 Arme Calissen of Calaisiens? Een onopgeloste vraag (deel III) Paul Harthoorn 36 Het jaar 2001, een turbulent en veelbewogen jaar, loopt ten einde. Een jaar dat zonder enige twijfel een aparte plaats in de wereldgeschiedenis zal krijgen. De redactie van de Spuije heeft (gelukkig) niet tot taak om op macroniveau aandacht aan ontwikkelingen en gebeurtenissen te besteden. Daar zijn andere media voor. Wij houden ons bezig met de Bevelanden. Geschiedenissen van - in vergelijking met de spe lers op het wereldtoneel - hoofdzakelijk 'kleine luijden', die toch, op hun plaats en in hun tijd, belangrijk waren. Opheldering ook van misverstanden en onduidelijkheden over oude prentjes van onze dorpen waaraan we zo gehecht zijn. Het artikel 'Welk Kats? Welk Wisse(n)kerke?' is een prachtig voorbeeld van een scherpe en vakkundige analyse. Het spreekwoord 'de beste stuurlui staan aan wal' was niet van toepassing op Adriaan de Puijt, de stuurman van ter Goes, die op het fregatschip 'de Philadelphia' en het snauwschip 'de Eenigheid' de wereldzeeën bevoer. Hij was een man met een grote ervaring en in hoe verre het ongelukkige einde van de 'Eenigheid' aan hem te wijten was, zal wel altijd een vraag blijven. Verder een kijkje achter de schermen bij een burgemeestersbenoeming in de negentiende eeuw, een mooi voorbeeld van achterkamertjespolitiek. Zou dat tegenwoordig ook nog zo gaan? Prediker zei het al: 'Er is niets nieuws onder de zon, alles wat geweest is zal er zijn'. Als we het stukje over Herman Gerritz Legger hebben gelezen, zullen we dit beamen. Deze waar heid wordt ons des te duidelijker na het lezen van de recapitulatie van de dubbele moord in Hoedekenskerke. De beschrijving van deze 'ware en waarachtige' gebeurtenis liegt er niet om. De boekindruk van het standaardwerk van P. J. van Cruyningen vestigt er de aandacht op dat dit ook wel degelijk voor ons gebied zijn waarde heeft. Het artikel (deel III) over de oudste geschiedenis van 's-Heerenhoek vindt zijn vervolg op pagina 36. Voor sommige lezers is het wellicht erg uitgebreid, maar het is belangrijk dat het op deze wijze in de Spuije is vastgelegd. Ook de kleinere stukjes zijn het lezen waard. Wij hopen dat u, als onderdeel van de veelheid van de eindejaarslectuur, deze extra dikke Spuije met plezier zult lezen. Wij sluiten ons aan bij de boodschap op de mooie houtsnede van de Zeeuwse kunstenaar, Johan Melse op de laatste pagina van dit blad. Veel heil en zegen voor het nieuwe jaar wenst u de redactie 1

De Spuije | 2001 | | pagina 3