al meer dan tien jaar bewoond. Eerst nadat Calishoeck zich begon te ontwikkelen als dorp en er meer huizen gebouwd werden, krijgen we meer informatie over de bewo ners en dan is het eigenlijk al te laat. Het gros van de bewoners 'van het eerste uur' waren toen misschien reeds vertrokken, terwijl er goede kans is dat de achterblij vers niet tot de beter gesitueerden behoor den, die het zich konden veroorloven een huis te laten bouwen. Overigens zijn de schepenakten als bron voor bouwactivitei ten zeer onvolledig. Er bestond geen enkele vorm van registratie van huizen. Alleen als een huis verkocht werd of als iemand een huis liet timmeren en hierop een hypo theek nam, is dat in het archief te vinden. Ook dan is het niet zeker dat de huiseige naar zelf in dat huis woonde. Zodoende is de verkregen informatie zeer selectief. Er moeten in het eerste decennium van het bestaan van Calishoeck veel 'onzichtbare' personen gewoond hebben, die aan alle his torische bronnen ontsnapt zijn, omdat zij niets bezaten. Een onomstotelijk bewijs dat zich onder de eerste bewoners veel vluchte lingen uit de Franse Calishoeck bevonden, is daarom niet leveren. Wel kunnen we proberen het probleem zijdelings te bena deren door aan te tonen dat de stichting van Calishoeck ongeveer samenvalt met de komst van emigranten uit de streek rond Calais en dat zich ook in de naaste omge ving emigranten gevestigd hebben. Emigranten uit het zuiden Over de massale emigratie uit de Zuide lijke Nederlanden, die in het laatste kwar taal van de 16e eeuw plaatsvond, is veel geschreven.351 Deze vluchtelingen waren vooral afkomstig uit Frans Vlaanderen en de grensstreek tussen Frankrijk en het huidige België. Plaatsen als Belle, Pope- ringe en Ronse zijn bij ons voornamelijk bekend geworden omdat hun bewoners zich in grote getale en met succes gevestigd hebben in de Noordelijke Nederlanden. Een vrij groot aantal van deze emigranten zijn in Zeeland gebleven. Van twee plaat sen op Zuid Beveland, die niet ver van 's Heerenhoek gelegen zijn, met name Goes en 's Heer-Arendskerke, zijn betrouwbare bronnen aanwezig waaruit gegevens over de herkomst van de bevolking in het einde van de 16e en het begin van de 17e eeuw, gedestilleerd kunnen worden. Afb. 4. Plaatsen van herkomst van emigranten uit de Zuidelijke Nederlanden gevonden in de trouwboeken van de Hervormede gemeente van 's Heer-Arendskerke 1583-1650. Het is opval lend dat er geen personen uit de naaste omgeving van Calais gekomen zijn. 39

De Spuije | 2001 | | pagina 41