Welk Kats? Welk Wisse(n)kerke? Ad Beenhakker Oude prenten van stad en land trekken al van ouds veel belangstelling. Bijna iedereen vindt het leuk om een oud prentje van de eigen woon- of geboorteplaats aan de muur te hebben. Het is dan ook jammer dat het beschikbare materiaal zo oneerlijk over de verschillende plaatsen verdeeld is. Van Goes bestaan heel veel oude prenten, Kapelle en Baarland komen er ook goed af, maar van het voormalige eiland Wolphaartsdijk en van Noord-Beveland is bijna niets te vinden. Bovendien blijkt dan nog dat sommige plaatjes iets heel anders voorstellen dan men denkt. Over enkele van deze plaatjes gaat dit verhaal. Kats of Cats? In het boekje 'Prenten vertellen van Noord en Zuid-Beveland' van L.J. Abelmann is onder nummer 82 een achttiende-eeuwse tekening opgenomen van 'Het dorp Kats op Noord-Beveland'. Deze tekening staat op naam van Abraham de Haen (1707-1748), blijkens een oude aantekening op het schutblad. 'De kerk is in deze eeuw grondig gewijzigd', merkt Abelmann hierbij op. Dat laatste is wel juist, maar dat betekent niet dat de kerk van Kats er ooit heeft uitgezien zoals op deze tekening. De afbeelding ver toont namelijk een toren tegen de eindge vel van het kerkgebouw, en zo'n toren is er nooit geweest. Het nog bestaande kerkje van Kats werd in 1687 gebouwd als zaal kerk zonder toren en heeft ter plaatse geen voorganger gehad. In 1757 werd daar een klein dakruitertje op geplaatst. Pas in 1870 werd tegen de voorgevel een klokkentoren tje gebouwd, waarop het dakruitertje werd overgeplaatst en dat in 1951 werd vervan gen door het huidige torentje. Bovendien is het zonneklaar, dat Abraham de Haen niet de auteur van de tekening kan zijn. Zijn tekentrant was namelijk geheel anders en leek als twee druppels water op die van zijn vriend en reisgenoot Cornelis Pronk (1691-1759). De vraag is nu: wat stelt de tekening dan wel voor en wie heeft hem gemaakt? Deze vragen zijn niet zo gemakkelijk te beantwoorden, maar er valt wel wat over te zeggen. De tekening van Kats valt vooral op door het streperige water op de voorgrond en de stereotype naar rechts wegdrijvende wolken. Deze kenmerken vinden we ook op een aantal andere tekeningen, die eveneens in het boekje van Abelmann zijn afgebeeld. Een Afb. 1. Zogenaamd gezicht op Kats, toegeschreven aan Abraham de Haen, maar waarschijnlijk Andries Schoenma ker. (Uit: L.J. Abel mann: Prenten ver tellen over Zuid- en Noord-Beveland) 2

De Spuije | 2001 | | pagina 4