Afb. 2. De toren van Kats. Foto door A. Korteknie, 1940. (Uit: G.G. de Fouw: Kats in vroeger tijden). deel van deze tekeningen is anoniem, een deel staat op naam van A. Schoemaker en één (Campen, afbeelding 81) is aan J. Stel lingwerf toegeschreven. Het is echter niet moeilijk om in al deze tekeningen de hand van één en dezelfde tekenaar te herken nen, en dat brengt ons wat dichter bij de oplossing. Al deze tekeningen komen, zoals uit de ori ginele onderschriften blijkt, uit dezelfde bron: de topografische collectie van Andries en Gerrit Schoemaker (overleden resp. in 1735 en 1736). Deze rijke handelaren pro beerden zoveel mogelijk topografische teke ningen van Nederlandse steden en dorpen bijeen te brengen. Pronk en De Haen werk ten in hun opdracht en in 1729 reisden Andries Schoemaker en Cornelis Pronk samen door Zeeland. Als het niet mogelijk was om de situatie naar de natuur vast te leggen, werden kopieën gemaakt naar tekeningen of schilderijen van anderen. Daaraan deed Andries, die een ijverige amateur was maar zonder veel talent, zelf mee. Het is dus mogelijk dat de hier genoemde Zeeuwse tekeningen door Andries zelf zijn gemaakt of gekopieerd. De Bevelandse tekeningen uit de collectie- Schoemaker, die in Abelmann's boekje zijn afgebeeld, hebben vrijwel alle betrekking op verdronken dorpen of kastelen zoals Lodijke, Reimerswaal en Campen. Ze berusten geheel of grotendeels op fantasie. Als we het zogenaamde 'Gezicht op Kats' in deze rij zetten, ligt het voor de hand dat hier een poging is ondernomen om het in 1530 verdronken dorpje Cats af te beelden. Het zal duidelijk zijn dat deze afbeelding geheel aan de fantasie van de tekenaar is ontsproten, zoal de meeste andere afbeel dingen uit deze serie. Wissenkerke of Wissekerke? In het hierboven genoemde boekje van Abelmann komt ook een mooie tekening van Aart Schouman (1710-1792) voor, die de toren van Wissekerke voorstelt (afbeel ding 27). Ook in 'Zo zag Goes er uit' van L.J. Abelmann en J.L.van der Valk is deze tekening afgebeeld (nr. 48). Hij wordt in beide boekjes gepresenteerd als een afbeel ding van Wissekerke op Zuid-Beveland. Maar in 'Wissenkerke in oude ansichten' van H. van Strien komen we dezelfde teke ning tegen als een afbeelding van de toren van het oude Wissenkerke op Noord-Beve land (afbeelding 1). Wat is nu juist? In dit geval hebben we zelfs drie mogelijk heden: Wissekerke op Zuid-Beveland, waarvan de toren in 1872 is gesloopt, Wis senkerke op Noord-Beveland, dat in 1652 in de toen pas bedijkte Wissekerkepolder werd gesticht, en het in 1530 verdronken oude Wissenkerke, waarvan de torenruïne tot 1755 bij de Torenhoeve in de Geersdijk- polder heeft gestaan. Het huidige Wissenkerke op Noord-Beve land komt voor de tekening van Schouman in elk geval niet in aanmerkig. Dit dorp heeft, net als Kats, alleen een eenvoudige 3

De Spuije | 2001 | | pagina 5