Afb. 3. De ruïne van de kerktoren van Wissekerke (Zuid-Beveland). Tekening door Aart Schouman. (Uit: L.J. Abelmann: Prenten vertellen over Zuid- en Noord-Beveland). zaalkerk met een klein torenspitsje gehad. Het eerste kerkje werd kort vóór 1670 gebouwd. De torens van de beide andere Wissekerkes bestonden echter allebei nog in Schouman's tijd. Welke heeft hij afge beeld? Hoe de ruïne van de oude toren van het Noord-Bevelandse Wissenkerke er in die tijd, vlak voor de sloop, uitzag, is niet dui delijk. Er is in dit geval geen vergelijkings materiaal, maar waarschijnlijk zal er niet veel meer van over zijn geweest. Van de toren van Wissekerke op Zuid-Beveland weten we meer. Er bestaat zelfs een foto van, die kort voor de sloop in 1872 is gemaakt in opdracht van het gemeentebe stuur van 's-Heer-Arendskerke. Als we deze foto naast de tekening van Schouman leggen, is geen twijfel mogelijk dat Schou man deze toren heeft afgebeeld. Het patroon van de vensters en de steunberen klopt precies, alleen was in Schouman's tijd de toren nog een halve geleding hoger. Er bestaat nóg een raadselachtige afbeel ding van Wissekerke, namelijk een gravure naar een tekening van Adolf Dillens in het bekende boekje 'Zeeland door de bril van 1873' van Charles De Coster. We zien hier een dorpje met een hoge toren, huizen en hooischelven, en een grote plas op de voor grond. De Coster beschrijft Wissekerke ook aan het begin van hoofdstuk 17'Wissekerke - op Noord-Beveland - dat zijn korenmolens, zijn mooie toren en zijn rieten daken in een plas laat spiegelen, is een bij uitstek liefe lijk plaatsje, maar een beetje monotoon. Al deze dorpjes zien er eender uit. Ze hebben geen eigen karakter en tonen de toerist al van verre hun grote toren van een of andere kerk uit de veertiende eeuw, de eeuw waarin Zeeland schitterde.' De schrij ver is hier duidelijk in de war geweest. Wissenkerke op Noord-Beveland met een hoge veertiende-eeuwse toren, spiegelend in een plas, dat is onmogelijk. Waarschijn lijk heeft hij de tekening van Dillens onder ogen gehad en is hij die gaan beschrijven, omdat zijn geheugen hem in de steek liet. Hierbij heeft hij nog even opgezocht dat Wissekerke op Noord-Beveland lag en heeft hij de hooioppers voor rieten daken 4

De Spuije | 2001 | | pagina 6