Jansz.Leijs. Verder de kerkenraad, bestaande uit de ouderlingen Hubregt Jansz. Remijn en Pieter Lavooij en de dia kenen Leendert Philipsz. de Bruijne en Jacobus van de Weele. Als director (consu lent) is Bernardus Muller, predikant te Ellewoutsdijk, aanwezig. Hun taak is het opmaken van een voordracht voor de benoeming van een predikant. Oudelande is al bijna twee jaar vacant, want de vorige predikant, Cornelis Harinck, is op 7 december 1736 overleden. Bij de kandida ten die overblijven zijn twee jonge domi nees uit de buurt, Anthonius la Motthe, sedert 1730 predikant te 's-Heer Hendriks kinderen en Samuel de Waal, sedert 1735 predikant te 's-Heerenhoek. De keus wordt niet bepaald op één van deze twee, maar op Willem Cunel, proponent (kandidaat) onder de classis van Leiden en Nederrijn- land. Waar de keus op gebaseerd is weten we niet. Op de vergadering van de Classis van Zuid-Beveland op 25 november wordt het beroep op Willem Cunel ingebracht. Van de zijde van de classis zijn er geen bezwaren. Aan ds.Cunel - in Goes aanwezig en dus blijkbaar van te voren hierover geïnfor meerd - wordt gevraagd of hij het beroep aanneemt. Hij antwoordt:dat hij wel indien de beroeping soo lang mogte tarde- ren tot dat Sijn E. van onder censure mogte wesen'. Op dat moment staat hij dus (nog) onder kerkelijke tucht vanwege wangedrag of een overtreding. Hebben ze hiervan geweten in Oudelande toen ze him keus bepaalden? Vrijwel zeker zijn ze niet zo goed op de hoogte geweest als de gedepu teerden van de classis, toen die enkele jaren later een preadvies moesten opstel len: '...Doet hier eijndelijk bij, dat ook wee- reldkundig is, dat Do.Cunel om zijn erger lijk leven niet alleen van de E.Kerkenraad van Leijden is gecensureert van het H.Avondmaal, maar ook van de Zuijd Hol- landsche Sijnoden in zijnen predikdienst als proponent voor een zeer geruijmen tijd is geschorst geworden.' Ze handhaven het beroep en ds.Cunel neemt het aan. Als hij op 20 januari 1739 door de classis geëxami neerd zal worden, komt er via ds.Le Francq van Heinkenszand het bericht dat hij de voorgaande nacht door een galziekte is overvallen, zodat het examen niet kan doorgaan. Op 24 februari is het zo ver. 'Is ds.Cunel, beroepen predikant van Oude lande, binnen geroepen sijnde, voor de tweede maal geëxamineert in verscheide voorname stukken der H.Godgeleertheit, waarin Sijn E. soo veel genoegen heeft gege ven, dat Sijn E. eenparig de gemeinte van Oudelande is toegewezen, om, na de drije sondaagse geboden te mogen worden beves tigt in den H.Dienst als ordinair leeraar van die gemeinte. Op zondag 15 maart 1739 vindt de bevesti ging van ds.Willem Cunel als predikant van Oudelande plaats. Met zwierige letters schrijft de nieuwe predikant als opening van een geheel nieuw aktenboek: 'Kerke lijke handelingen in de Gemeijnte Jesu Christi tot Oudelanden gehouden zedert de bevestiging van mij Wilhelmus Kunel tot Herder en Leeraar in de voorschrevene Gemeijnte, sijnde geschiet op den 15 maart 1739.' De weduwe van ds.Harinck, die nog in Oudelande was blijven wonen, vertrekt naar Heinkenszand en ds.Cunel betrekt met zijn echtgenote, Maria Margaretha de la Fontaine, de pastorie. Voor de meeste dorpsbewoners zal het een goed gevoel geweest zijn om eindelijk weer een eigen predikant te hebben. Huijstwist Al snel zal duidelijk worden dat er iets aan schort. Het is waarschijnlijk het belang rijkste probleem waar ds.Willem Cunel mee worstelt: 'eene gedurige huijstwist', waarin hij met zijn echtgenote leeft. Voor heen heeft hij al geruime tijd niet met haar samengewoond. Het jaar 1739 is nog niet voorbij als het een keer helemaal mis gaat. Op zondagmorgen 6 december luidt de schoolmeester/koster gewoontegetrouw de klok om de kerkdienst aan te kondigen. Maar tot verbazing van iedereen blijft de kansel onbezet. De zaterdag er voor heeft de dominee zijn rijtuig ingespannen en is vertrokken: '...met een quaet opset weg rij dende want het genoegsaem als bij de heele gemeinte van Oudelande door sijn vrouw en meid bekent gemaekt wiert, dat hij diverse 9

De Spuije | 2002 | | pagina 11